Im chłodniej na zewnątrz, tym bardziej czujemy, że potrzebujemy czegoś na rozgrzanie. Dobrze, aby było to równocześnie wzmacniające, aby nie dać się brzydkiej pogodzie za oknem. Nic tak nie rozgrzewa jak domowy rosół. Z pewnością wiele osób pamięta go z dzieciństwa, kiedy po zimowym szaleństwie na zewnątrz idealnie nas rozgrzewał. Jaki wpływ ma on na nasze zdrowie? Podpowiadamy.
Jakie właściwości posiada bulion warzywny?
Gotowanie warzyw na wolnym ogniu, przez dłuższy czas, z dodatkiem przeciwzapalnych przypraw powoduje, że wszystkie użyte składniki i ich właściwości przechodzą do wywaru, czyniąc go niezwykle wartościowym i naładowanym witaminami pokarmem. Taki naturalny bulion warzywny ma silne właściwości wzmacniające organizm i wspomaga nasz układ odpornościowy przez wszelkimi przeziębieniami.
Składniki bulionu, takie jak imbir, kurkuma, czosnek czy gorczyca to silne dodatki przeciwzapalne i antynowotworowe o udowodnionym działaniu leczniczym. Szczególnie czosnek i kurkuma to niesamowite przyprawy, które znajdują się na szczytach list prozdrowotnych oraz leczniczych pokarmów. Jarmuż z kolei jest najgęstszym odżywczo pokarmem. Jest bowiem kopalnią witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Zawiera także spore ilości sulforafranu, czyli substancji antynowotworowej.
Jak wykonać domowy bulion warzywny?
Aby wykonać taki wywar, potrzebne nam będą ziemniaki, marchewki, pietruszki, seler, cebule i por. Jako przyprawy z pewnością przyda się kawałek świeżego korzenia imbiru, ząbki czosnku, liście laurowe, ziela angielskie, kurkuma czy gorczyca. Wszystkie składniki należy umyć, obrać, pokroić na kawałki, paseczki bądź plasterki. Następnie trzeba umieścić wszystkie warzywa w garnku i dodać przyprawy.
Po zalaniu zimną wodą tak, aby wszystkie składniki były przykryte, należy zagotować cały bulion, a następnie nieco odkryć pokrywkę i dalej gotować na wolnym ogniu przez około 1,5 godziny. Po zagotowaniu gotowy wywar warzywny warto jest przecedzić wywar przez sitko, aby rosół lub inna zupa była jak najbardziej klarowna.