nitonakretki

Nitonakrętki – jakie mają zastosowanie?

Nitonakrętki to element, który znajduje swoje szerokie zastosowanie na budowach, w przemyśle, a także podczas prac remontowych. Są one powszechnie stosowane ze względu na swoją skuteczność i łatwość montażu. Czym dokładnie są? Gdzie znajdują swoje zastosowanie? Podpowiadamy.

Nitonakrętki – czym są?

Nitonakrętki są rodzajem nitu rurkowego, którego zadaniem jest wykonywanie połączeń nitowych. Posiadają one gwintowaną wewnętrznie część, która umożliwia łączenie ze sobą cienkościennych elementów w sytuacji, kiedy nie można nagwintować otworu. Najczęściej nitonakrętki są stosowane w przypadku cienkich blach. Element ten zbudowany jest z trzech części: kołnierza, części gwintowanej i części niegwintowanej cienkościennej.

Obsługa nitonakrętek nie jest skomplikowanym procesem. Polega na wkręceniu nagwintowanego trzpienia od kołnierza, a następnie umieszczeniu nitonakrętki w wykonanym otworze. Kolejnym krokiem będzie dociśnięcie elementu przez kołnierz do materiału, a następnie wykonanie spęczenia. Ostatnim krokiem do wykonania jest usunięcie trzpienia. Używanie nitonakrętek jest bardzo powszechne. Gdzie znajdują one swoje zastosowanie?

Nitonakrętki – gdzie są wykorzystywane?

Największą popularnością nitonakrętki cieszą się na budowach. Jest to spowodowane szybkością procesu ich montowania. Proces ten można dodatkowo zautomatyzować. Element ten szeroko wykorzystywany jest również w przemyśle, podczas prac remontowych lub podczas zwykłego majsterkowania. Korzystając z tego elementu konieczne okazują się nitownice do nitonakrętek, które pomogą skrócić czas pracy.

Jest to jedno z nieudogodnień, na które można natrafić pracując z nitonakrętkami. Nie jest możliwe zamontowanie ich w sposób ręczny. Do tego celu użyć należy nitownicy. Jest to dodatkowy wydatek, jednak nie można go uniknąć. W niektórych przypadkach na nitonakrętkach powstawać także może korozja elektrochemiczna, która w konsekwencji może doprowadzić do ich poluzowania, a nawet zerwania.