wylewka posadzki

Posadzki anhydrytowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Posadzki anhydrytowe to popularna alternatywa cementu. Co jednak trzeba o nich wiedzieć?

Posadzki anhydrytowe – czym one tak właściwie są?

Jeżeli chodzi o taką kwestię, jak budowa domu, zawsze będziemy zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze aspekty, które zsumowane w całość mają sprawić, że nasze cztery ściany będą dokładnie takie, jak tego oczekujemy. Warto zastanowić się nawet nad tak błahymi kwestiami, jak odpowiednia wylewka czy posadzka. To właśnie między innymi dlatego coraz więcej osób zwraca uwagę na takie produkty, jak posadzki anhydrytowe. Czym one jednak tak właściwie są? To specjalny wyrób, którego podstawą jest bezwodny siarczan gipsu, czy inaczej po prostu odwodniony gips, wzbogacony oczywiście uzupełnieniami, jak upłynniacze czy wypełniacze. To właśnie wszystkie te rzeczy tworzą bazę, nazywaną spoiwem anhydrytowym, z którego następnie, po dodaniu wody, tworzona jest posadzka anhydrytowa.

Charakterystyka i właściwości posadzek anhydrytowych

Posadzki anhydrytowe nie są popularne z przypadku. Posiadają one bowiem szereg unikalnych właściwości. Najważniejszą z nich bez wątpienia jest świetne przewodnictwo ciepła, co sprawia, iż tego typu produkt jest świetną bazą do stworzenia ogrzewania podłogowego, przygotowywanego na przykład przez firmę Termolit. Dodatkowo jest to substancja samopoziomująca, co sprawia, iż nie musimy wyrównywać czy wygładzać wylewki, a to znacznie przyspiesza czas całej operacji. Sama posadzka przy okazji bardzo szybko schnie. Warto jednak pamiętać o konieczności jest zeszlifowania oraz fakcie, iż nie może ona być wykorzystywana na zewnątrz budynku, a w łazience czy kuchni wymaga ona dodatkowej izolacji.

Ceny posadzek anhydrytowych – czy rzeczywiście są one aż tak drogie?

Ceny posadzek anhydrytowych są wysokie w porównaniu z rozwiązaniami cementowymi, lecz nadal nie jest to kwota przyprawiająca o zawrót głowy. Worek o masie 30 kilogramów kupimy za nie więcej niż 30 złotych, a z jego pomocą możemy pokryć 1 metr kwadratowy przestrzeni bądź więcej w zależności od grubości wylewki.