Leczenie łuszczycy

Łuszczyca jest jedną z najpopularniejszych dermatoz, czyli chorób skóry. Jest to choroba przewlekła, zapalna, o podłożu autoimmunologicznym; rozwija się w ramach patologicznej reakcji układu odpornościowego na swoje własny antygeny. Jej leczenie jest długotrwałe; ma charakter nawrotowy. Istnieje wiele jej rodzajów, aczkolwiek wszystkie łączy proliferacja, czyli rozrost naskórka, w wyniku którego dochodzi do złuszczania się naskórka w postaci wykwitów grudkowych, jednakże ustępujących bez blizn. Leczenie łuszczycy, chociaż zazwyczaj pojawia się na skórze, leczona jest za pomocą środków farmakologicznych doustnych i fototerapią.

Łuszczyca – leczenie

  • Łuszczyca leczenie – farmakologiczne: zazwyczaj wdrażane jest, kiedy wykwity na skórze są zbyt duże i nie poddają się w leczeniu zewnętrznymi sposobami. Leczenie doustne łuszczycy wiąże się ze stosowaniem antybiotykoterapii, przyjmowanie retinoidów, hydroskymocznika, metotreksata. Nierzadko stosuje się także leki biologiczne, które wpływają na układ immunologiczny, aktywując działanie przeciwciał związanych z powstawaniem łuszczycy. Na rynku farmakologicznym powstają coraz to nowe leki, które skutecznie eliminują i zaleczają problem skórny, jednak warto pamiętać, że jest to choroba nieuleczalna.
  • Łuszczyca leczenie – fototerapia: najstarsza metoda leczenia choroby, występująca jako naświetlanie promieniami UV, w dalszym ciągu praktykowana z dużym powodzeniem. Wykorzystuje ona działanie promieniowania UVA i UVB o długości fal 360-365 nm, po uprzednim podaniu związków fotouczulających. Naświetlania odbywają się 2-3 razy w tygodniu i ustępują po około 20 tygodniach.
  • Łuszczyca leczenie – metoda PUVA: polega na naświetlaniu chorego promieniami UVA za pomocą specjalnych lamp, po wcześniejszym podaniu psolarenów (na godzinę-dwie przed zabiegiem). Dzięki tym substancjom, które są uczulające na światło, efekt promieniowania jest zwiększony. Bardzo często używane przy cięższej postaci łuszczycy.

Zobacz: Szampon na łuszczycę, oparty na naturalnych składnikach.

Skuteczne leczenie łuszczycy zaczyna się od odpowiedniej postawionej diagnozy przez lekarza. Im szybciej udamy się do dermatologa, który rozpozna chorobę, tym lepiej dla naszego organizmu. Przy szybszym stosowaniu leków doustnych lub zewnętrznych, mamy szansę na szybsze leczenie zmian skórnych. Bardzo często po wizycie u lekarza stawiamy sobie pytanie: łuszczyca – jak leczyć? Jakie leki na łuszczycę warto stosować? To przede wszystkim stosowanie antybiotykoterapii, jednak warto nie zapominać o lekach biologicznych, które posiadają ciała monoklonalne, które, choć niesamowicie drogie, działają fantastycznie. Zostały stworzone, aby (czasem wybiórczo) blokować substancje procesów zapalnych w ciele, a sama choroba jest z takimi stanami silnie powiązana. Łuszczyca – leki bez recepty: nie są one tak silne jak specjalistyczne, przystosowane farmakologicznie antybiotyki, jest dostatecznie wspierają organizm w walce z chorobą. Warto zaopatrzyć się w przeciwbakteryjny i przeciwzapalny krem lub maść do stosowania miejscowego. Powinny również zawierać witaminę A, B3, a przykładem jest maść m.in. salicylowa czy solankowa. Jeśli zabieramy się za leczenie łuszczycy głowy, warto sięgnąć po oliwkę z kwasem salicylowym, której zadaniem jest wyeliminowanie złuszczającego się naskórka, a następnie działanie bezpośrednio na chorobę.

Naturalne leczenie łuszczycy

Istnieją także sposoby na naturalne leczenie łuszczycy. To wyeliminowanie wszelkich używek, unikanie stresu, stosowanie odpowiednich ziół, zmiana diety i wyleczenie wszystkich stanów zapalnych. Zioła są podstawą odtrucia organizmu. W tym przypadku pomogą nam napary z rzewienia, liści brzozy czy skrzypu które działają moczopędnie, a to klucz do pozbycia się toksyn z organizmu i odtrucia go. Należy także ograniczyć w diecie słodkie napoje, kawę, potrawy smażone i ocet. Poleca się jeść natomiast warzywa i owoce w dużych ilościach oraz białko roślinne.

Podsumowanie

Aby skutecznie wyleczyć łuszczycę, warto szybko wybrać się do lekarza, który zdiagnozuje chorobę oraz zastosuje odpowiednie leczenie. Jeść zdrowo, stosować maści na zmiany miejscowe oraz odpowiednio naświetlać swój organizm. To klucz do zdrowej, pięknej skóry, bez nieestetycznych, czerwonych plam.