leczenie kanalowe

Kiedy ząb kwalifikuje się do leczenia endodontycznego?

Leczenie endodontyczne, zwane potocznie leczeniem kanałowym, należy do najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Nierzadko okazuje się ostatnią deską ratunku i pozwala uratować ząb, który w innym wypadku musiałby zostać usunięty. W jakich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego zęba i na czym ono polega?

Wskazania do leczenia kanałowego

Najczęstszym wskazaniem do leczenia kanałowego jest zapalenie miazgi zęba, które pojawia się zwykle w wyniku zaniedbanej próchnicy. Z czasem doprowadza ona do przedostania się bakterii w głąb tkanek zęba. Nieleczone zapalenie skutkuje nieodwracalnymi zmianami wewnątrz zęba, które mogą spowodować martwicę miazgi. Ząb zaczyna sinieć, a martwa tkanka ulega rozkładowi i tworzy się zgorzel.

Do obumarcia miazgi może dojść także w wyniku niektórych urazów zęba. Mowa tu przede wszystkim o uszkodzeniach, które obejmują całą grubość zęba, czyli szkliwo, zębinę oraz miazgę. Leczenie kanałowe może być też konieczne przy znacznym starciu zębów oraz zapaleniu przyzębia. Ponadto wykonuje się je po ponownym pojawieniu się stanu zapalnego w zębie leczonym wcześniej kanałowo, przed planowanym leczeniem protetycznym oraz przed założeniem aparatu ortodontycznego.

Jakie objawy daje ząb kwalifikujący się do leczenia kanałowego?

Najczęstszym objawem zapalenia miazgi jest ból zęba. W początkowym stadium choroby odczuwalny jest ćmiący ból w okolicy zainfekowanego zęba. Często nasila się on podczas spożywania gorących lub zimnych posiłków. Gdy zapalenie zęba przechodzi w zaawansowaną fazę, pojawia się ból w pozycji leżącej, któremu towarzyszą zwykle inne dolegliwości, takie jak gorączka czy ból głowy. O konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego mogą też świadczyć opuchnięte dziąsła, zmiana koloru zęba lub dziąseł oraz rozluźnienie zęba.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe przeprowadza endodonta, który przyjmuje na przykład w przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku. Terapia rozpoczyna się od wykonania zdjęcia RTG. Na jego podstawie lekarz może właściwie zaplanować leczenie. Na początku endodonta usuwa próchnicę i wykonuje dojście do kanałów. Następnie usuwa zainfekowaną miazgę, dezynfekuje oczyszczone kanały i wypełnia je preparatami uszczelniającymi, najczęściej gutaperką. Ubytek zęba może być odtworzony wypełnieniem kompozytowym lub pracą protetyczną.