samochod rodzinny

Jaki samochód rodzinny wybrać?

Przystępując do kupna samochodu, każdy z nas zastanawia się, jaki rodzaj będzie dla niego odpowiedni. Typy aut względem kształtu i indywidualnego zapotrzebowania możemy podzielić na rodzinne, sportowe, terenowe oraz dostawcze. Aktualnie będziemy skupiać się na pierwszym z tych czterech rodzajów, jednak łatwo będzie zauważyć, że niemal każdy samochód z tej półki posiada elementy zaczerpnięte od pozostałych. Wybór więc powinien paść na ten model, który połączy w sobie jak najwięcej potrzebnych i interesujących nas funkcji.

Kombi jako pierwowzór aut rodzinnych

Jeszcze do niedawna, myśląc o wyborze samochodu rodzinnego, każdemu z nas na myśl przychodziło wyłącznie kombi. To właśnie te auta charakteryzują się odpowiednią długością oraz wystarczającą pojemnością bagażnika, aby śmiało można było podróżować całą rodziną. Popularnym tego rodzaju samochodem z rodziny Toyota jest Corolla TS Kombi.

Futurystycznie i sportowo wyglądające linie nadwozia połączone z prawie sześćset litrową pojemnością bagażnika i przykładową, dwulitrową jednostką hybrydową o mocy 184KM, pozwolą nam na wygodne przemierzanie dalekich tras z całą rodziną i dużym bagażem. Dzięki silnikowi hybrydowemu spalanie na trasie drastycznie maleje nie wytracając przy tym osiągów oraz co ważne, nasza jazda staje się dużo bardziej ekologiczna.

W zależności od stylu jazdy i naszych potrzeb, producenci mogą wyposażyć samochód w różne silniki, począwszy od 1.2 Turbo aż po wcześniej wspomnianą hybrydę. Do wyboru jest również sporo ułatwiających jazdę elementów wyposażenia takich jak czujniki parkowania, nawigacja GPS czy system monitorowania martwego pola w lusterku.

samochod rodzinny

Czym jest SUV?

Z biegiem czasu, gdy samochody kombi stawały się coraz bardziej powszechne, na rynku zaczął pojawiać się konkurencyjny typ aut rodzinnych, mianowicie SUV. Swoją popularność zyskał dzięki połączeniu w nim cech samochodu osobowego z terenowym.

Popularnym SUV-em okazuje się być Toyota RAV4, która posiada wygodę niemal identyczną jak w limuzynie, a poprzez wysoko umiejscowione podwozie, komfort jazdy znacznie wzrasta i nie odczuwamy nierówności na drodze. Warto wspomnieć również, że większość samochodów tego typu wyposażona jest w system napędu na cztery koła, co znacznie poprawia stabilizację jazdy i przyczepność.

Względem masy, auta tego typu muszą posiadać większe silniki, które bez problemu poradzą sobie z rozpędzeniem całej maszyny. W tym przypadku również możemy spotkać się z jednostkami hybrydowymi, a jedną z lepszych jest bez wątpienia 2.5 Hybrid Dynamic Force o mocy 218KM przy napędzie 4×4. Biorąc pod uwagę ilość miejsca w bagażniku trzeba być świadomym, że w SUV-ach pojemności dochodzą aż do 1000L.

VAN – idealny dla dużej rodziny

VAN-y to samochody, które wyglądem przypominają małe busy. Są one przeznaczone dla dużych rodzin, gdyż posiadają aż do 9 miejsc siedzących. Ilość miejsca w bagażniku zależna jest od ilości rozłożonych na dany moment foteli, jednak nawet przy ich maksymalnej liczbie możemy liczyć na to, że zmieści się tam wszystko, czego potrzebujemy. Popularnym tego typu autem od Toyoty jest model PROACE Verso wyposażony w dwulitrowy silnik diesla o mocy 150KM lub 177KM gwarantujący niskie spalanie w trasie.

Partnerem materiału jest Toyota Okęcie – nowe samochody użytkowe.