Farby do pojazdów użytkowych muszą być wytrzymałe ze względu na specyfikę powierzchni, z którą pracują. Są nierzadko narażone na zadrapania i wymagające warunki atmosferyczne. Jakich specyfików użyć i jak to zrobić?
Farby do pojazdów użytkowych – czym się charakteryzują?
Wszystkie farby do pojazdów użytkowych muszą spełniać określone wymagania. Ze względu na swoje zastosowanie powinny być odporne na działanie różnorodnych czynników. Należą do nich m.in. promieniowanie UV, wysoka wilgotność czy uszkodzenia mechaniczne. Nie powinny także ulegać korozji.
Dodatkowymi atutami takich farb jest łatwość aplikacji czy też szybkość schnięcia. Na rynku można znaleźć całe mnóstwo kolorów, odcieni i wykończeń. Dzięki temu da się pomalować pojazd użytkowy w dowolny sposób. Łatwo jest dopasować go np. do wizerunku marki, jaką ma reprezentować.
Rodzaje farb do pojazdów użytkowych
Farby do maszyn rolniczych czy ciężarówek występują w systemach jedno- oraz dwuwarstwowych. Dzieli się je ze względu na liczbę składników. Substancje jednopowłokowe cechuje wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dwuwarstwowe z kolei należą do bardzo szybko schnących. Wszystkie te farby mają właściwości antykorozyjne.
Do malowania różnych komponentów pojazdów użytkowych często wykorzystuje się farby proszkowe. Są to substancje stworzone z polimerów i żywicy. Charakteryzują się brakiem rozpuszczalników, dzięki czemu są bardziej ekologiczne od innych. Farby aplikuje się metodą natryskową.
Jak nakładać farby do pojazdów użytkowych?
Do nałożenia farb na pojazd użytkowy potrzebny jest profesjonalny sprzęt malarski. Najczęściej używa się do tego specjalnych spryskiwaczy, a całość odbywa się w kabinach lakierniczych. Farby muszą precyzyjnie pokryć powierzchnię pojazdu użytkowego.
Farby do pojazdów użytkowych to specyficzna grupa produktowa, cechująca się wysoką wytrzymałością. Kolor i rodzaj wykończenia można dopasować do specyfiki danego podłoża.