W przypadku braku możliwości przyłączenia budynku do sieci wodociągowej jedynym rozwiązaniem jest zadbanie o własne ujęcie wody w postaci studni. Wybór jej odpowiedniego rodzaju oraz wykonanie to jednak jedynie połowa sukcesu. Niezbędne jest bowiem zadbanie także o poprawne wykonanie przyłącza do budynku. Dlatego w tym artykule podpowiadamy jaki rodzaj studni wybrać oraz w jaki sposób dostarczać z niej wodę.
Jaką studnie wybrać?
Studnie przeznaczone do zaopatrywania budynków w wodę można podzielić na dwa główne rodzaje — studnie głębinowe, określane również jako studnie wiercone oraz studnie kopane, kręgowe. Przy czym ze względu na fakt, że drugie z nich pobierają wodę gruntową z najpłytszych warstw wodonośnych, nie nadaje się ona do spożywania bez odpowiedniego uzdatniania. Dlatego najczęściej wybierane są studnie głębinowe, które cechują się głębokości od 12 do nawet 60 metrów i wykonywane są one przez specjalistów, takich jak firma wiertnicza Daniel za pomocą wiertnic. Dzięki temu pobierana z nich woda jest bezpieczna dla zdrowia.
W jaki sposób transportować wodę ze studni głębinowej do budynku?
Transportowanie wody ze studni głębinowych do budynków odbywa się z wykorzystaniem pomp głębinowo tłoczących, która pozwala uniknąć problemu związanego z kawitacją oraz jest w stanie pompować wodę na głębokości powyżej 8 metrów. W praktyce pompa głębinowa umieszczana jest wobec tego w studni nad filtrem na poziomie II warstwy wodonośnej. Dzięki temu może ona za pomocą rurociągu tłocznego pompować wodę do budynku.
Jak dobrać odpowiednią pompę do studni głębinowej?
Aby pobieranie wody ze studni głębinowej przebiegało bez problemów, dobierając do niej pompę głębinową, należy wziąć pod uwagę takie elementy jak:
- objętość wody, jaka ma być tłoczona,
- średnicę rury wodnej,
- głębokość odwiertu studni,
- średnicę studni,
- poziom wody w studni.
Dzięki temu jej parametry będą w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na wodę w budynku.
Jak wygląda wykonanie przyłącza wodnego w praktyce?
Wykonanie studni głębinowej i dobranie do niej odpowiedniej pompy to jeszcze nie koniec prac związanych z pobieraniem wody z własnego ujęcia. Konieczne jest jeszcze wykonanie obudowy studni z użyciem odpowiednich materiałów oraz przyłącza. Realizowane jest ono wobec tego za pomocą rury wodnej, prowadzonej wraz z rurą w której umieszczony będzie kabel zasilający pompę. Dodatkowo niezbędnym elementem tego typu przyłącza jest także zbiornik przeponowy, który musi zostać zamontowany w budynku oraz podłączony do wewnętrznej instalacji wodnej.