Wybór dobrego dewelopera

Jak wybrać dobrze dewelopera

Zakup własnego mieszkania albo domu jest marzeniem większości osób, które chcą się usamodzielnić. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyborze lokum warto zastanowić się dokładnie czy ma ono być w rynku pierwotnego czy też wolimy postawić na urządzone z rynku wtórnego. Jeśli postawimy na opcję numer jeden, pojawia się automatycznie pytanie: czy deweloper, który jest odpowiedzialny za budowę danej nieruchomości jest godny zaufania? Jak właściwie można sobie na nie odpowiedzieć? Co należy brać pod uwagę, aby stwierdzić, że możemy go obdarzyć zaufaniem? Podpowiadamy.

Wizerunek w sieci

Dewelopera można sprawdzić na początku za pośrednictwem sieci. Informacji najlepiej jest szukać na forach internetowych mieszkańców danych osiedli, za powstanie których odpowiedzialny jest dany deweloper. Mowa zarówno o tych, których budowa jest już zakończona, jak i o tych, która dopiero się rozkręca. Mieszkańcy chętnie dzielą się ze sobą informacjami dotyczącymi ewentualnych błędów, jak również często zwracają uwagę na różnego rodzaju dogodności, jakie pojawiają się w danych inwestycjach.

Certyfikaty i organizacje branżowe

Szukając dobrego dewelopera, warto zwrócić uwagę na to czy posiada on certyfikaty, które będą mogły potwierdzić jego rzetelność i fachowe podejście do prowadzenia danych inwestycji. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt związany z tym czy należy on do jakiś organizacji branżowych. Tego typu wiadomości o danym inwestorze także dostępne są w sieci.

Zobacz także: https://www.otopr.pl/dobry-deweloper-czyli-jaki/

Krajowy Rejestr Sądowy

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt czy dany deweloper nie jest oby niewypłacalnym dłużnikiem. Tutaj na to pytanie znajdziemy odpowiedź w Krajowym Rejestrze Sądowym. Można wejść na przykład na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości i zweryfikować to w internetowym katalogu. Nie bez znaczenia jest także Monitor Sądowy i Gospodarczy w którym także zawarte są informacje dotyczące tego, co się dzieje w KRS.

Księga wieczysta

Sprawdźmy także księgę wieczystą. Tutaj także jej elektroniczny odpowiednik znajdziemy w sieci, a dokładnie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Zawsze możemy także udać się bezpośrednio do inwestora i poprosić go o to, aby pokazał nam on jej odpis. W pierwszym dziale znajdują się informacje dotyczące tego, jakie prawa przysługują właścicielom danej nieruchomości. Kolejny zawiera te, które dotyczą aktualnych właścicieli. Z kolei w III zamieszczone są wiadomości o ewentualnych egzekucjach z nieruchomości, a w IV te, które dotyczą hipoteki.