inwestor

Jak urządzić garaż – tworzymy przestrzeń na warsztat i miejsce do przechowywania

Urządzenie garażu to nie lada wyzwanie, jeśli chcemy stworzyć przestrzeń nie tylko funkcjonalną, ale także estetyczną. W grę wchodzi wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, w tym m.in. jego metraż, jak również przeznaczenie. Pozostaje także pytanie pt. inwestycja w nowoczesną bramę garażową czy też oszczędność kosztów i postawienie na drzwi garażowe dwuskrzydłowe? Odpowiedź na nie jest prostsza, niż mogłoby się wydawać.

Wymiary garażu mają znaczenie

Kwestią która mocno determinuje przeznaczenie naszego garażu, a tym samym możliwości aranżacyjnych jest jego metraż. Mówiąc o minimalnej szerokości wewnętrznej, która umożliwia swobodne wprowadzenie samochodu do środka mamy na myśli 3,1 m. Jeśli zależy nam na garażu dwustanowiskowym, wówczas mowa o 5,6 m. To w zupełności wystarczy, aby bez problemu otworzyć drzwi auta z obu stron. Pamiętajmy jednak o tym, że wspomniane wymiary mocno ograniczają nas w kwestii wygospodarowania miejsca na przechowywanie w tym na przykład montażu półek czy też wprowadzenia do przestrzeni regałów etc. nie mówiąc już o mini warsztacie. A jaka długość wchodzi w grę, aby bez problemu zamknąć np. drzwi garażowe dwuskrzydłowe? Tutaj nie możemy pozwolić siebie na mniejszą niż 5,5 m. Pamiętajmy jednak o tym, że podane wartości to absolutne minimum i nie dają one możliwości wykorzystania potencjału jakie daje garaż.

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe czy brama?

Na rynku jest mnóstwo funkcjonalnych rozwiązań, które umożliwią nam zabezpieczenie garażu. W praktyce mowa zarówno o automatycznie otwieranych i zamykanych bramach segmentowych, jak również uchylnych czy też rolowanych. Wśród propozycji dla inwestorów o mniejszym budżecie znalazło się natomiast miejsce m.in. dla drzwi garażowych dwuskrzydłowych. Na którą z nich warto postawić?

Bramy skrzydłowe

Zastanawiając się nad montażem bramy skrzydłowej, musimy wziąć pod uwagę to, że nie każda przestrzeń jest do tego przystosowana. W praktyce oznacza to, że jeśli jesteśmy posiadaczami stromego podjazdu tudzież przed naszym garażem mamy do czynienia z nierówną powierzchnią, wówczas nie będzie możliwości otworzenia skrzydeł bramy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ najczęściej otwierają się one na zewnątrz.

Bramy uchylne

Tego rodzaju bramy zwane są również płytowymi i cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Aby otworzyć tego typu drzwi, należy wygospodarować przestrzeń nad garażem – dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz. O ile rozwiązanie to jest bardzo wygodne, o tyle nie powinni na nie stawiać właściciele posesji, na której znajduje się niewielki podjazd.

Bramy segmentowe

Wśród bram segmentowych znajdziemy zarówno modele górne, jak i boczne. Co ważne, mogą sobie na nie pozwolić także właściciele niewielkich posesji z krótkim podjazdem z uwagi na to, że nie zajmują dużej przestrzeni przed garażem podczas otwierania. Co ważne sprawdzają się także w garażach, które bezpośrednio wychodzą na ulicę.

Bramy rolowane

Tutaj mamy do czynienia z mechanizmem, jaki działa w domowych roletach okiennych. Bramy te kupuje się w zestawie z napędem elektrycznym. Zapewniają wygodę w eksploatacji i nie zajmują przestrzeni.

Alternatywą dla bram są drzwi garażowe dwuskrzydłowe. Są one porównywalne cenowo z bramami uchylnymi. Decydując się na ich zakup, mocno ograniczamy koszty inwestycji, ale jednocześnie musimy pamiętać o tym, że decydujemy się na rozwiązanie nieautomatyczne. Zyskujemy za to dobrej jakości zabezpieczenie, które w zestawieniu z napędowym jest mniej awaryjne. Wybierając je, pamiętajmy jednak o dobrej klasie zamku, jak również regularnej konserwacji.

Miejsce do przechowywania i oświetlenie w garażu

Aranżacja garażu nie może się obejść bez wygospodarowania przestrzeni dedykowanej przechowywaniu. Mowa zarówno o akcesoriach samochodowych czy motocyklowych, jak również częściach. Nie bez znaczenia pozostaje także przestrzeń na narzędzia czy też domowe sprzęty lub przedmioty użytkowe. Nie zapominajmy także o roli oświetlenia. Bez względu na to czy mamy dostęp do światła dziennego, właściwie dobrane lampy zagwarantują komfort oraz odciążą wzrok.

Aranżacja garażu nie musi być przysłowiową drogą przez mękę, jeśli odpowiednio zadbamy o jego rozplanowanie już na etapie projektu.