kuchnia w ksztalce l

Jak umeblować kuchnię w kształcie litery L?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Jest sercem wielu mieszkań. To miejsce przygotowywania posiłków, a nierzadko także ich spożywania w gronie najbliższych. Aby przebywanie w niej rzeczywiście sprawiało przyjemność, a korzystanie z dostępnego wyposażenia były komfortowe, należy zadbać o odpowiednią aranżację tego pomieszczenia. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak umeblować kuchnię w kształcie litery L. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Co wyróżnia kuchnie w kształcie litery L?

Współcześni architekci mają dużą swobodę, jeśli chodzi o aranżację kuchni. Ilość możliwych konfiguracji jest tak duża, że ograniczeniem bywa tylko dostępny metraż. Jednym z najpopularniejszych projektów stosowanych podczas wykańczania mieszkań jest kuchnia w kształcie litery L. Głównym ciągiem jest tu dłuższy odcinek z blatem roboczym oraz rzędem szafek umieszczonych zarówno ponad, jak i pod blatem. Krótszy odcinek służy zwykle do przechowywania produktów.

W wielu projektach na jego końcu znajdują się sprzęty AGD służące do przygotowywania posiłków. Układ w kształcie litery L umożliwia zastosowanie pojemnych i funkcjonalnych szafek narożnych. To najlepsze rozwiązanie w przypadku wąskich pomieszczeń w mieszkaniach o niewielkim metrażu, w których nie ma miejsca na dwa rzędy szafek tworzących literę U.  Taki układ świetnie sprawdza się również w domach, gdzie kuchnia jest połączona z salonem.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Eltop, oferującej meble na wymiar w Warszawie: Do największych zalet budowy kuchni w tym układzie należy możliwość optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni oraz stworzenia ergonomicznego stanowiska do przygotowywania posiłków. Zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych szafek i sprzętów AGD jest znacznie prostsze, a co za tym idzie, aranżacja pomieszczenia nie przysparza wielu problemów. Kuchnia w kształcie litery L umożliwia szybkie poruszanie się pomiędzy konkretnymi strefami. W pomieszczeniu w takim układzie łatwej jest wygospodarować miejsce do przechowywania produktów spożywczych i akcesoriów niezbędnych do gotowania.

Najlepszy sposób umeblowania kuchni w kształcie litery L

Kuchnia w kształcie litery L pozwala na zaprojektowanie przestrzeni zgodnie z zasadami tzw. trójkąta roboczego. Według założeń opracowanych przez ekspertów w pomieszczeniu urządzonym z użyciem zakupionych np. w Warszawie mebli kuchennych na wymiar powinny znajdować się kolejno następujące strefy:

  • przechowywania zapasów i produktów spożywczych (lodówka, zamrażarka, szafki spiżarniane),
  • przechowywania naczyń i drobnego sprzętu AGD,
  • zmywania (zlewozmywak, zmywarka, suszarka, kosz na śmieci),
  • przygotowywania posiłków (blat roboczy),
  • gotowania (kuchenka, piekarnik, mikrofalówką).

Taki układ stref umożliwia stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy. Pozwala również skrócić czas potrzebny na wykonywanie poszczególnych zadań w trakcie przebywania w kuchni.