Elon Musk - biznes

Elon Musk – biznes, PayPal i kosmos

Bez wątpienia, Elon Musk to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci współczesnego biznesu. Dla jednych jest innowatorem, inni uważają go za prawdziwego szaleńca. Wszyscy jednak zgadzają się co do jednego: Elon Musk potrafi robić pieniądze i to bardzo duże pieniądze.

Trzy obywatelstwa i pierwsze miliony

Biznesmen urodził się w 1971 roku w Pretorii (RPA). Oprócz rodowitego obywatelstwa posiada jeszcze paszport USA oraz Kanady ze względu na pochodzenie swoich rodziców. Swoją błyskotliwą karierę w świecie nowych technologii rozpoczął bardzo szybko, ponieważ jeszcze w latach 90 -tych jako student ekonomii i fizyki. Swoje dwutorowe wykształcenie do dzisiaj wykorzystuje w biznesie – działając od finansów, aż po kosmos.

Jakie firmy prowadzi obecnie Elon Musk?

Starlink

Neuralink

The Boring Company

Tesla

SpaceX

Swój pierwszy milion zarobił jeszcze przed 30. urodzinami. Mając 17 lat wyjechał do Kanady, żeby uniknąć wcielenia do wojska w RPA. Tam rozpoczął studia na wydziale fizyki, które porzucił już po dwóch dniach, żeby rozpocząć pracę nad Zip2. Jej pierwszym produktem był przewodnik o atrakcjach amerykańskich miast, który miał być dedykowany dla prasy. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ już po kilku miesiącach ukazał się w największych tytułach w Stanach. Cztery lata po założeniu firmy, Musk sprzedał swoje udziały za 22 miliony dolarów.

Rewolucja w e-handlu, elektryczne auta i kosmos

Ambicje młodego biznesmena nie pozwoliły mu spocząć na laurach. Znaczną część kwoty otrzymanej ze sprzedaży Zip2 przekazał na zakup udziałów w internetowym banku X.com. Oferowała ona możliwość natychmiastowego przelania środków finansowych na konto innej osoby lub firmy. Coś, co dzisiaj zna każdy, kto robi zakupy w internecie, w tamtym czasie było prawdziwą rewolucją. W 2002 roku firma zmieniła nazwę na PayPal, by w 2004 roku zostać kupiona za ponad 1,5 miliarda dolarów przez eBay.com.

Mając wystarczająco dużo środków finansowych, Musk rozpoczął realizację swoich dziecięcych marzeń – chciał podbić kosmos. Tak powstał SpaceX czyli ukochany projekt biznesmena z Południowej Afryki. Pierwsza rakieta o nazwie Falcon 1 została wysłana orbitę w 2006 roku. Cała inwestycja kosztowała około 100 milionów dolarów, co było kwotą prawie 6 razy niższą od tej, jaką na podobne zadanie wydaje NASA. W ten sposób Musk dumnie wkroczył na kosmiczne salony, by w przyszłości organizować turystyczne wycieczki na orbitę. Czy będzie to możliwe? Przekonamy się już niedługo.