drewno

Drzewne odpady — jak je można wykorzystać?

Ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną polskich konsumentów powstaje coraz więcej skupów drzewnych odpadów, w których można zostawić resztki z przerobu tego materiału. Ponowne wykorzystanie tego surowca jest niezwykle istotne ze względu na kurczące się zasoby leśne. W jakim celu można używać drzewnych odpadów? Podpowiadamy.

Odpady drzewne a pallet

Najczęściej drzewne odpady skup w Warszawie przetwarza na pellet. Jest to alternatywa dla paliw kopalnianych, która pozwala na wykorzystanie resztek z przetwórstwa drewnianego. Jego popularność jest coraz większa ze względu na zaostrzające się, restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony środowiska i ekologicznego sposobu ogrzewania. Charakteryzuje się on wysoką sprawnością spalania i jest przyjazny dla ludzi, ponieważ nie używa się do jego produkcji żadnych szkodliwych dodatków. Dzięki czemu do atmosfery nie przedostają się trujące substancje.

Odpady drzewne a płyty wiórowe i pilśniowe

Odpady drzewne w Warszawie wykorzystywane są również do produkcji płyt wiórowych i pilśniowych, z których wytwarzane są meble. Te pierwsze zazwyczaj powstają wskutek połączenia wiórów drzewnych za pomocą syntetycznego kleju w podwyższonej temperaturze i mają grubość od 3 do 50 mm. Z kolei te drugie są produkowane z rozdrobnionych odpadów drzewa iglastego z dodatkiem olejów lub żywic.

Odpady drzewne w rolnictwie

Odpady drzewne można wykorzystać również w rolnictwie lub przydomowym ogrodzie. Są one przerabiane na trociny, które następnie służą jako podkład dla zwierząt. Z kolei kora stosowana jest na przykład do zabezpieczania ziemi pod drzewami. Takie odrzuty mogą być przetwarzane również na różnego rodzaju komposty, substancje humusowe, a także masy celulozowe.

Podsumowując, drzewne odpady są cennym składnikiem, który można ponownie wykorzystać w wielu branżach. Z tego powodu tartaki, ale także osoby prywatne posiadające duże ilości takich wiórów powinny w trosce o środowisko samodzielnie użyć ich w jakimś celu lub zanieść je do skupu.