Izolacja systemów pracujących w wysokich temperaturach to rzecz absolutnie kluczowa, która ma istotny wpływ na bezpieczeństwo pracy takiego systemu, a także jego otoczenia. Mowa tu jednak nie tylko o systemach przemysłowych, ale też na przykład domowych systemach ogrzewania. Jednym ze sposobów na izolację jest wykorzystanie taśmy izolacyjnej. Czym ona jest i jakie są jej zastosowania.
Czym są taśmy izolacyjne i jakie są ich rodzaje?
Spośród odmian materiałów termoizolacyjnych jednym z trzech typów, które się wyróżnia są taśmy izolacyjne. Występują one zazwyczaj w jednym typie z tak zwanymi koszulkami czy też rękawami termoizolacyjnymi. Służą one do termoizolacji, a dokładnie jej wsparcia w miejscach, gdzie zastosowanie innego materiału nie ma sensu z racji na małą przestrzeń do zaizolowania.
Oprócz taśm izolacyjnych wyróżnia się jeszcze dwa rodzaje izolacji. Mowa tu o materiale, jakim jest tkanina ogniotrwała oraz płyty termoizolacyjne. Same taśmy z kolei również mają swoje odmiany, które zależą od wykorzystanego materiału. Taśmy izolacyjne wykonuje się bowiem z przędzy aramidowej, bazaltowej, z wysokiej jakości biodegradowalnych włókien ogniotrwałych, przędy glinokrzemianowej, czy też z przędzy krzemowej lub szklanej.
Jakie zastosowanie mają taśmy izolacyjne?
Tak naprawdę to, jakie zastosowanie mają taśmy izolacyjne zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Do temperatur niższych stosuje się taśmy aramidowe, które jednak nadrabiają gorsze właściwości izolacyjne tym, że są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. W średnich temperaturach najlepiej sprawdzą się z kolei taśmy z włókien szklanych oraz z przędzy bazaltowej.
Do najbardziej odpornych na wysokie temperatury zaliczamy inne rodzaje taśm izolacyjnych, takie jak na przykład taśmy glinokrzemianowe, czy też taśmy BIO-TEX oraz taśmy krzemowe. Zazwyczaj nadają się one do pracy w temperaturach wynoszących od 1100 do 1350 stopni w skali Celsjusza w pracy ciągłej, a wytrzymają nawet i 1500 stopni w skali Celsjusza w krótkich przedziałach czasowych.