Dobór materaca często jest dość trudny, głównie ze względu na mnogość rozwiązań, które proponują nam producenci. Materace różnią się od siebie rodzajami wypełnienia, a także stopniami twardości. Czy warto inwestować w ten najbardziej miękki?
Materac oraz rama łóżka tworzą całość, która pozwala się relaksować, dobrze wyspać, a przede wszystkim zregenerować naszym wszystkim mięśniom. Łóżko (kompletne) należy więc do podstawowego wyposażenia, na którego zakup powinniśmy zwrócić bardzo dużą uwagę. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że dobry materac nie może funkcjonować bez dobrego stelaża i ramy i odwrotnie.
Stopnie twardości materacy
Głównym aspektem, przez którego pryzmat kupujemy materac łóżkowy jest stopień jego twardości. Każdy z nas jest inny i każdy z nas ma inne odczucia dotyczące materacy. Fakt jest jednak taki, że materac powinien być w maksymalnym stopniu dopasowany do wzrostu domownika, jego wagi. Ogólnie można podzielić materace na miękkie, średnio-twarde oraz twarde.
Jak wybrać materac?
Materace łóżkowe najlepiej wybrać odwiedzając sklep z materacami. W sklepie mamy niepowtarzalną możliwość na to, aby osobiście przetestować każdy materac i wybrać ten najbardziej odpowiedni. Pod uwagę warto brać szerokość materaca, jego wysokość, rodzaj wypełnienia, powłokę antybakteryjną oraz hipoalergiczną. Ogromną rolę odgrywa elastyczne wypełnienie, które powinno gwarantować, że powierzchnia materaca zawsze wróci do oryginalnej pozycji. Ciało w trakcie snu będzie równomiernie podparte.
Miękki materac – wady i zalety
Należy pamiętać, że każdy materac z czasem może się wyrobić i stracić swoje pierwotne właściwości – zwłaszcza wtedy, gdy jest nieodpowiednio dobrany. Miękki materac, choć na początku może wydawać się idealnym rozwiązaniem to z czasem może przynosić więcej szkody niż pożytku. Miękki materac, który dodatkowo stracił swoje właściwości będzie powodował nierównomierne ułożenie ciała w trakcie snu, a co za tym idzie niepotrzebne napięcie mięśniowe. Skutkiem może być niekomfortowy sen, bóle głowy, ramion, pleców, a nawet nóg. To z koeli przełoży się na obniżenie sprawności, gorsze samopoczucie, brak wydajności następnego dnia.
Dodatkowo, gdy kupujemy materac z niższej półki możemy odczuwać na własnym ciele przebijające się przez materiał sprężyny piankowe, co dodatkowo będzie potęgowało uczucie dyskomfortu.