Jeśli chcemy ułatwić dziecku zaśnięcie, sięgnijmy po bajkę na dobranoc. Jednym z dobrodziejstw tego działania jest stymulacja słuchowa, która bardzo przyczynia się do tego, że maluch zapada w spokojny sen. Jakie korzyści przynosi jeszcze wieczorne czytanie książeczek dla dzieci?
Książki dla dzieci i ich znaczenie w rozwoju
Książeczki dla dzieci (znajdziesz je np. na tantis.pl) stanowią nieocenione źródło wiedzy o otaczającym malucha świecie, a także są swoistym drogowskazem, który daje wiele możliwości wyboru, czyli np. jak dziecko zachowa się w danej sytuacji. Pozwalają oswajać się z emocjami, uczą empatii, a także wzbogacają świat wewnętrzny młodego człowieka. Na książki dla dzieci składa się wiele dostępnych na rynku pozycji – od małych książeczek z obrazkami, po wielkie księgi baśni czy prozę dziecięcą. Można wybierać i przebierać zarówno w autorach, jak i tytułach. Sęk w tym, aby dobrać je w odpowiedni sposób do wieku dziecka oraz tego, czym się obecnie interesuje.
Książeczki dla dzieci są świetnym kompanem do uśnięcia
Bajki na dobranoc są bardzo dobrym sposobem na to, aby dziecko zaczęło wizualizować sobie opowiadane sytuacje, przez co ich wyobraźnia, koncentracja i pamięć mają szansę przejść solidny trening. Kolejna kwestia, to ukojenie. Bajki na dobranoc wspomagają wyciszeniu się i uspokojeniu, jeśli w danym dniu dziecko miało do czynienia z jakąś stresującą sytuacją.
Czytanie dzieciom na dobranoc jest także o tyle dobre, że budujemy nowy rytuał, który zbliża nas do malucha. Tworzy kolejną więź i cudowne wspomnienia na długie lata. Wspólne spędzanie czasu przed snem wpływa mocno na zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa. Trzeba jednak zadbać o odpowiedni anturaż całej sytuacji. Najlepiej, kiedy dziecko będzie już leżało w łóżku, przygotowane do snu. Światło niech nie będzie zbyt mocne, wystarczy nocna lampka. Zatroszczmy się także o ciszę. Wyłączmy telewizor czy radio – słowem – wszelkie urządzenia, które mogą wpłynąć na dekoncentrację. Bardzo istotne jest także odpowiednie czytanie, czyli intonacja, odpowiednia artykulacja, tempo. To nie tylko ułatwia małemu czytelnikowi wejście do świata przedstawionego, ale także uczy w jaki sposób powinno się czytać poprawnie.
Zobacz również: https://www.e-szkrab.pl/10-najczestszych-bledow-w-wychowywaniu-dzieci/
Na co książki dla dzieci mogą jeszcze wpłynąć przed snem? Na poczucie bliskości. Nie musimy siedzieć nad dzieckiem, a na przykład przytulić je i pomasować trzymając książkę w jednym ręku. Taki sposób w znaczny sposób poprawi jakość skupienia malucha. Kiedy będzie czuło przyjemne odprężenie, wówczas w większym stopniu będzie mogło skupić się na czytanym tekście, więc tym samym – po prostu zrozumie to, co chcemy mu w danej opowieści przekazać. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli maluch zacznie ziewać, stanie się markotny, nie starać się na siłę go rozbudzić sugerując, aby bardziej się skupił czy też poczekał, bo do przeczytania została jeszcze jedna czy dwie strony. Dziecko nie może czuć na sobie presji, bo przyniesie to skutek odwrotny do zamierzonego. Zamiast wyciszyć się i spędzić z rodzicem przyjemny wieczór, stanie się niespokojne i tym ciężej będzie mu zasnąć.
Czytanie do snu niesie ze sobą wiele korzyści. Uznaje się, że jest to nie tylko bardzo dobry sposób na to, aby przygotować odpowiednio dziecko do tego, aby spokojnie zasnęło, ale stanowi to istotny element na drodze do zbudowania cudownej nici porozumienia z maluchem oraz więzi, jaka zaprocentuje na długie lata. Wspólne czytanie zbliża, to potwierdzono zarówno naukowo, jak i empirycznie.