rower gravelowy

Czym wyróżniają się rowery gravelowe?

Każdy rowerzysta ma swój ulubiony typ dróg. Jedni wolą ograniczać się tylko do przestrzeni miejskiej, inni uwielbiają spontaniczne eskapady poza aglomerację. A tam jak wiadomo, nie zawsze można liczyć na standardowe, podmiejskie drogi. Nie każdy rower nadaje się także do tego typu wycieczki, szczególnie gdy mamy do czynienia ze specyficznym terenem. Na szczęście wymyślono rower gravelowy, dzięki któremu leśne, żwirowe, polne lub kamieniste drogi nie są dużym wyzwaniem.

Gravele często zamiennie nazywane są rowerami szutrowymi, co już wiele mówi na temat ich możliwości. Tego typu jednoślad poradzi sobie doskonale na drogach szutrowych i na ogólnie trudnym terenie, aczkolwiek pod tym względem konkurować mogą z nimi klasyczne „górale”. Zdania są także podzielone na temat dróg asfaltowych i wśród wielu cyklistów panuje opinia, że na takiej powierzchni rowery szosowe są efektywniejsze.

Na uniwersalność rowerów gravelowych wpływa jednak kilka cech, których na próżno szukać w wielu innych modelach. Jest to m.in.

  • specjalna geometria ramy – wyprodukowana z takich materiałów, jak stal, aluminium, tytan lub karbon,
  • szersze ogumienie oraz większy rozmiar kół – jedna z cech, które od razu rzucają się w oczy. Standardowy rozmiar to głównie 28 cali, natomiast szerokość mieści się w przedziale 35-55 mm,
  • wyposażenie w hamulce tarczowe: mechaniczne, hydrauliczne, mechaniczno-hydrauliczne,
  • brak amortyzatora, zamiast niego ważną funkcję spełnia sztywny widelec, dzięki któremu łatwiej uzyskać większą prędkość,
  • system napędowy z wieloma przełożeniami, dzięki czemu łatwo dostosować dynamikę jazdy do terenu,
  • elementy montażowe do dodatkowych części wyposażenia, takich jak błotniki, bagażnik, akcesoria bikepackingowe.

Dla kogo rower gravelowy to dobry wybór?

Wspomnieliśmy, że gravel to jednoślad uniwersalny, o dużych możliwościach i szerokim zastosowaniu. Jak wyjaśnia pracownik salonu rowerowego Bike Multi Sport: Jest to rower dla wszystkich tych, którzy lubią wycieczki po specyficznym terenie, jednocześnie nie rezygnując z komfortu jazdy. Tego typu jednoślad jest wygodniejszy od modeli MTB lub szosówek i stanowi dobry kompromis pomiędzy wariantem przeznaczonym do jazdy rekreacyjnej i długodystansowej.

Właściwie obserwując wielu cyklistów dojeżdżających codziennie do pracy, szkoły lub sklepu właśnie gravelami, można dojść do wniosku, że mogą to być rowery dla każdego. Grunt to, aby samemu znaleźć złoty środek i czuć się komfortowo na swoich dwóch kółkach.