kociol weglowy

Czym wyróżniają się kotły węglowe 5 klasy?

Nowoczesne piece 5 klasy to modele, które spełniają wszelkie wymagania normy PN-EN 303-5:2012. Co jednak tak właściwie wyróżnia tego typu kotły grzewcze na tle modeli o niższej klasie emisyjności? Postanowiliśmy to sprawdzić, omawiając ich 3 najważniejsze parametry z punktu widzenia użytkowników 

Wysoka sprawność

Podstawowym parametrem kotłów grzewczych 5 klasy jest ich wysoka sprawność. Czyli nic innego jak określony za pomocą wartości procentowej stosunek ilości energii cieplnej jaką można uzyskać po zasileniu urządzenia grzewczego daną ilością opału. W przypadku kotłów 5 klasy zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 ich sprawność nie może być mniejsza niż 88%. W większości przypadków przekracza ona jednak nawet 90%. Dzięki temu ogrzewanie domów za ich pomocą jest o wiele bardziej opłacalne, gdyż zużywają one o wiele mniej opału.

Niska emisja szkodliwych substancji do środowiska

Kolejną istotną cechą kotłów grzewczych 5 klasy, szczególnie z ekologicznego punktu widzenia jest ich niska emisyjność. Modele spełniające wymogi normy PN-EN 303-5:2012, które w swojej ofercie ma między innymi producent pieców CO Adamkiewicz emitują wraz ze spalinami nawet:

  • o 50 razy mniej dwutlenku węgla,
  • o 5 razy mniej szkodliwych pyłów, doprowadzających do powstawania smogu.

Dzięki temu stosowanie tego typu kotłów, pozwala polepszyć jakość powietrza w naszym kraju oraz przyczynia się w mniejszym stopniu do degradacji środowiska naturalnego.

Automatyzacja pracy

Ostatnim parametrem jakim wyróżniają się kotły 5 klasy jest ich prosta i wygodna obsługa. Wszystko za sprawą tego, że w większości przypadków są one modelami wyposażonymi w automatyczny system podawania paliwa. Dzięki temu jego dawkowanie odbywa się zawsze we właściwym momencie. Dodatkowo tego typu rozwiązanie eliminuje problem związany z wygasaniem pieca, a tym samym pozwala utrzymać stałe, optymalne temperatury w pomieszczeniach. Automatyczne rozwiązanie stosowane w kotłach 5 klasy docenią także osoby, które często przebywają poza domem. Za ich sprawą nie będą one musiały bowiem martwić się ich ogrzewaniem.

Podsumowując, piece 5 klasy to nowoczesne, wysoko wydajne, cechujące się bardzo dobrą sprawnością oraz wygodne w użytkowaniu urządzenia grzewcze. Dodatkowo są także przyjazne dla środowiska naturalnego.