piec centralny

Czy przy wyborze pieca warto kierować się marką producenta?

Wybór pieca centralnego ogrzewania to niełatwe zadanie. Od podjętej ostatecznie decyzji zależy jakość działania całej instalacji grzewczej. Ma ona więc decydujący wpływ zarówno na koszty eksploatacji budynku, jak i komfort cieplny mieszkańców. Przed zakupem trzeba dokonać dokładnego porównania kilku wyselekcjonowanych wstępnie modeli. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Czy zalicza się do nich także marka kotła? Czy producent ma znaczenie przy wyborze? Zapraszamy do lektury.

Od czego uzależniony jest wybór pieca C.O.?

Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego uzależniony jest przede wszystkim od parametrów konkretnego sprzętu. W trakcie przeglądania dostępnych na rynku wariantów  szczególną uwagę warto zwracać na moc oraz deklarowaną sprawność kotła. To one w największym stopniu decydują o efektywności energetycznej pieca, a co za tym idzie, mają ostateczny wpływ na wydajność spalania. Urządzenie o wyższej sprawności gwarantuje uzyskanie większej ilości ciepła przy zastosowaniu takiej samej ilości paliwa. Dzięki temu komfort termiczny utrzymywany jest na tym samym poziomie, natomiast koszty eksploatacji są niższe.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Kołton, producenta kotłów C.O.: Poza dopasowanymi do potrzeb instalacji parametrami przy wyborze urządzenia istotne są również inne czynniki. Mowa tu m.in. o materiale i jakości wykonania pieca, rodzaju spalanego paliwa (węgiel, pellet czy ekogroszek), pojemności zasobnika, metodzie podawania opału (kocioł z podajnikiem czy załadunkiem ręcznym), sposobie czyszczenia oraz typie spalania (dolny czy górny).

Niezwykle ważna jest też klasa ekologii, mająca bezpośredni wpływ na emisyjność szkodliwych substancji powstających w procesie spalania. Im wyższa klasa, tym kocioł jest bezpieczniejszy dla środowiska naturalnego. Obecnie na rynku znaleźć można przede wszystkim modele o najwyższej, 5 klasie. Dzięki temu wybór jest ułatwiony. Urządzenia tego rodzaju spełniają surowe wymagania unijnej dyrektywy Ecodesign – zapewniają wysoką wydajność przy zachowaniu niskiego poziomu emisyjności.

Co z marką producenta pieca?

Pomimo tego, że w czasie wyboru kotła w pierwszej kolejności należy skupić się na jego parametrach, to nie można zapominać również o marce. Urządzenia dostarczane na rynek przez renomowanych producentów gwarantują wyższą jakość od modeli nieznanego pochodzenia. Wynika to z faktu, że uznane firmy nie mogą pozwolić sobie na produkcję sprzętu niskiej klasy. Mogłoby to odbić się negatywnie na ich renomie i doprowadzić do utraty zdobytej pozycji na rynku. To z kolei prosta droga do spadku zainteresowania, a w dalszej perspektywie, upadku przedsiębiorstwa. Inwestycja w kocioł na pellet cenionej marki to pewność nie tylko najwyższej funkcjonalności, ale także niskiej awaryjności, co przekłada się na obniżenie kosztów związanych z konserwacją i okresowymi naprawami pieca.