Czym jest hemisekcja zęba?

Hemisekcja to zabieg przeprowadzony w gabinecie dentystycznym. Pozwala on uratować część zęba, który jest chory i na jego bazie zamontować odbudowę protetyczną. Przeprowadza się ją u pacjentów, którzy są dotknięci poważnymi chorobami uzębienia. Zwykle wtedy zębów nie nie da się wyleczyć całkowicie lub zabiegi są dla pacjenta zbyt kosztowne. Hemisekcja może przebiec bezboleśnie i pomóc przygotować zdrowy i piękny uśmiech.

Kiedy przeprowadza się hemisekcję zęba?

Hemisekcja zalecana jest w szczególnych przypadkach. Najczęściej kierowani są na nią pacjenci:

  • których korzenie lub zęby zostały złamane,
  • u których zdiagnozowano próchnicę korzenia zęba,
  • którzy cierpią na niedrożność kanału zęba,
  • u których zlokalizowano zmiany okołowierzchołkowe, których nie da się leczyć.

Hemisekcja pozwala usunąć uszkodzone lub chore części zęba. Nie trzeba się jednak bać, bo taki zabieg zapewnia bezbolesna stomatologia. Bełchatów to miasto, w którym każdy gabinet stomatologiczny oferuje znieczulenie miejscowe. Pacjent nie odczuwa więc bólu podczas hemisekcji. Warto o tym pamiętać, bo nieleczony ząb może stać się prawdziwym koszmarem.

Jak wygląda i na czym polega hemisekcja zęba?

Przed hemisekcją należy przejść dokładne badanie u dentysty. W gabinecie stomatolog stwierdza, czy zabieg jest wskazany i jak powinien przebiegać. Sama hemisekcja polega na usunięciu nieodwracalnie chorych lub uszkodzonych korzeni i korony zęba. Przed zabiegiem wykonuje się prześwietlenie uzębienia, następnie po podaniu znieczulenia miejscowego stomatolog wiertłem usuwa uszkodzone obszary. Zdrowa część zęba zostaje zabezpieczona oraz podlega leczeniu. Po dwóch miesiącach miejsce po zabiegu powinno być już w pełni wyleczone, a pacjent może zdecydować się na wstawianie protezy. Ją przygotowuje się osobno u doświadczonego specjalisty.

Hemisekcja jest bezpiecznym zabiegiem i zalicza się do bezbolesnej stomatologii. Najlepiej jest przeprowadzać ją w gabinetach doświadczonych dentystów, takich jak Platinum Dental. Specjaliści wykonują zabieg bezproblemowo i prowadzą pacjenta przez cały proces leczenia. Po usuwaniu części zęba bardzo ważne jest właściwe dbanie o leczone miejsce. Polecane czynności to przede wszystkim:

  • stosowanie zimnych okładów,
  • spożywanie pokarmów w temperaturze pokojowej, żeby nie podrażniać zęba,
  • stosowanie przepisanych przez lekarza leków, a w przypadku założenia szwów zalecanych środków do dbania o ich czystość i sterylność.

Ważny jest także kontakt z lekarzem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań.