katalizator

Czy w każdym aucie jest katalizator?

W samochodach z silnikiem benzynowym istotne funkcje pełni katalizator, który nie tylko oczyszcza spaliny, ale przede wszystkim warunkuje sposób przebiegu procesu spalania paliwa, co sprawia, że jednostka napędowa i jej osiągi pracują prawidłowo. Czy wiesz, dlaczego istotny dla polskiej motoryzacji jest rok 1995? Chcesz sprawdzić, w których samochodach montowany jest katalizator? Dobrze trafiłeś! Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Co to jest katalizator?

Konwerter katalityczny, reaktor katalityczny i katalizator samochodowy to synonimy. Znajduje się on w układzie wydechowym, odpowiadając za obniżenie ilości szkodliwych związków, jakie znajdują się w spalinach. Konwerter katalityczny zawiera metale szlachetne. Z tego powodu stary katalizator warto oddać do skupu złomu, np. firmy Schredder sp. z o.o. ze Śląska. Ze względu na fakt, iż ich każdy samochód w Polsce musi spełniać określone normy, wykazując właściwą czystość spalin, obecność katalizatora wymuszają obowiązujące przepisy. Warto jednak wiedzieć, iż niekoniecznie każdy samochód dopuszczony do jazdy będzie go posiadać.

W których samochodach obowiązkowo montowane są katalizatory?

Pierwotnie, reaktor katalityczny był montowany jedynie w samochodach z silnikiem benzynowym, a po określeniu i wprowadzeniu norm Euro, zaczęto stosować je w pojazdach z silnikiem diesla. Przełomową datą dla polskiej motoryzacji jest 1995 rok. Od tego momentu na polskim rynku każdy sprzedawany samochód musi być wyposażony w katalizator. Posiadacze pojazdów wyprodukowanych przed 1995 rokiem, jeżeli samochód ma adnotację w dowodzie rejestracyjnym o zamontowanym katalizatorze, także jest zobowiązany do jego posiadania.

Oznacza to, że każdy nowo wyprodukowane auto w swoim układzie wydechowym musi posiadać reaktor katalityczny. Jeżeli samochód, który powinien mieć zamontowany katalizator, a nie będzie go mieć, w momencie dokonywania przeglądu okresowego nie przejdzie go pomyślnie. Z kolei w przypadku kontroli policyjnej, kierującemu zostanie odebrany dowód rejestracyjny.

Konieczność posiadania katalizatora w samochodzie

Katalizatory obecne są nie tylko w samochodach osobowych, ale także stosuje się je we wszystkich typach pojazdów, w tym autobusach, wózkach widłowych, a nawet samochodach ciężarowych. Jak widać, restrykcyjne normy emisji spalin, w tym od 2014 roku Euro 6 i aktualizacje 6c oraz 6d, wymuszają posiadanie katalizatorów. Od 1995 roku w Polsce dopuszczone do sprzedaży samochody muszą mieć zamontowany reaktor. W przypadku braku katalizatora właścicielowi grożą konsekwencje.