narzedzia pneumatyczne

Charakterystyka i zastosowanie narzędzi pneumatycznych

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów narzędzi. Wyróżniamy m.in. proste narzędzia ręczne, elektronarzędzia oraz narzędzia pneumatyczne. Te ostatnie do niedawna używane były głównie z profesjonalnych warsztatach naprawczych i zakładach produkcyjnych. Aktualnie na ich zakup może pozwolić sobie niemal każdy domowy majsterkowicz. Czym charakteryzują się narzędzia pneumatyczne? Do czego są wykorzystywane? Zapraszamy do lektury artykułu.

Czym są narzędzia pneumatyczne?

Mianem narzędzi pneumatycznych określane są produkty, których działanie opiera się  na układzie sprężonego powietrza. W przeciwieństwie do elektronarzędzi, gdzie źródłem zasilania jest energia elektryczna, siłę napędową urządzeń wyposażonych w układ pneumatyczny stanowi silny przepływ powietrza. Do wytworzenia wysokiego ciśnienia, niezbędnego do prawidłowej eksploatacji narzędzi tego typu, stosuje się specjalne sprężarki. Powietrze dostarczane przez kompresor wprawia w ruch silnik konkretnego produktu. Wszystko dzięki różnicy ciśnień, powstającej w komorach cylindra znajdującego się wewnątrz urządzenia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie internetowym kistenberg-sklep.pl, będącym dystrybutorem produktów marki Kistenberg: Narzędzia pneumatyczne cechuje wysoka trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki temu z powodzeniem można używać ich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W porównaniu z elektronarzędziami ich przewagą jest mniejszy rozmiar i waga przy zachowaniu podobnej mocy i wydajności. Narzędzia wyposażone w układ pneumatyczny mają prostą budowę, co przekłada się na niewielką awaryjność. Są niewrażliwe na zanieczyszczenia, działają bezpośrednio po podłączeniu do sprężarki, nie przegrzewają się i nie wymagają częstej konserwacji.

Gdzie wykorzystywane są narzędzia pneumatyczne?

Narzędzia pneumatyczne stanowią niezbędne wyposażenie wielu firm i zakładów produkcyjnych. Często sięgają po nie właściciele profesjonalnych warsztatów zajmujących się serwisowaniem pojazdów, wymianą ogumienia czy ogólnie pojętymi naprawami blacharsko-lakierniczymi. Pneumatyczne wiertarki i młoty udarowe wykorzystywane są również w budownictwie i górnictwie. Równie chętnie korzystają z nich przedstawiciele przemysłu energetycznego, metalurgicznego, maszynowego, chemicznego i mineralnego. Narzędzia te używane są też do obróbki drewna, produkcji mebli, nawadniania pól uprawnych i rozpylania środków ochrony roślin.

Narzędzia oparte na układach pneumatycznych stosowane są także w prywatnych garażach i warsztatach. Mowa tu m.in. o pistoletach malarskich, gwoździarkach, młotkach czy kluczach udarowych. Ze względu na niewielki rozmiar wszystkie te produkty z powodzeniem mogą być przechowywane w jednej z walizek narzędziowych Kistenberg. Wybór skrzynek jest na tyle duży, że każdy zainteresowany z pewnością znajdzie model dla siebie. Inwestując w solidną walizkę, masz pewność, że używane przez Ciebie narzędzia nie zniszczą się w trakcie wieloletniego użytkowania.