Cyberprzestępczość

Cyberprzestępczość – jest się czego bać?

Przestępstwa cyfrowe jeszcze niedawno były domeną filmów z pogranicza science-fiction, a dzisiaj stają się realnym zagrożeniem. Brak odpowiedniej świadomości i dobrze skonstruowanych zabezpieczeń może doprowadzić do tego, że staniemy się ofiarami ataku hakerów. W tym artykule sprawdzamy, czy rzeczywiście jest się czego bać i jak chronić się przed cyberprzestępczością.

Oszustwa internetowe – na co należy uważać?

Jeśli myślisz, że ofiarami cyberprzestępczości mogą paść tylko banki, rządowe serwery, czy też korporacje to jesteś w dużym błędzie. Hakerzy najchętniej atakują zwykłych obywateli, których świadomość na temat zabezpieczeń i samego niebezpieczeństwa jest na bardzo niskim poziomie. Na co należy najbardziej uważać?

Najpopularniejsze obecnie formy oszustw internetowych to:

phishing,

pharming

Obie dotyczą tego samego, ponieważ są metodami pozyskiwania poufnych informacji. Hakerzy w ten sposób wchodzą w posiadanie haseł, loginów, czy też numerów kont bankowych. Najczęściej w wyniku takiego oszustwa z naszego konta znikają środki finansowe.

Popularnym cyberprzestępstwem są również malware, polega ono na instalowaniu złośliwego oprogramowania, oraz hacking, czyli włamanie, dzięki któremu przestępca przejmuje dostęp do naszego komputera, czy też smartfona.

Eksperci od cyberprzestępczości wskazują również na obecność czarnych rynków, czyli miejsc wymiany informacji i towarów, których nie można pozyskać w rzeczywistym świecie. Za ich pośrednictwem udostępniana jest ponografia, a także odbywa się handel narkotykami, bronią czy też dzikimi zwierzętami.

Cyberprzestępczość się zmienia

Wyłapywanie objawów cyberprzestępczości jest coraz trudniejsze, ponieważ sami przestępcy bardzo się rozwijają. Mimo że firmy i instytucje stosują coraz bardziej zaawansowane zabezpieczenie to ciągle dochodzi do ataków hakerów.

Wpływ na rosnącą skalę przestępstw cybernetycznych ma również ograniczona świadomość użytkowników komputerów i telefonów. Chcąc ułatwić sobie użytkowanie aplikacji, wielu z nich decyduje się na rezygnację z licznych zabezpieczeń na przykład podczas logowania do banku. To doskonała informacja dla hakerów, którzy dzięki temu mogą w prosty sposób wykraść dane osobowe, a nawet środki finansowe należące do nieuważnego użytkownika.

Warto pamiętać, że nie ma systemu, ani branży które są w pełni zabezpieczone przed atakiem cyberprzestępców. Najlepszą obroną jest własna czujność oraz nieufność, które mogą uchronić nas przed zostaniem ofiarom ataku hakerów.