filtry w samochodzie

Co ile czasu wymieniać filtry w samochodzie?

Codzienne użytkowanie samochodu wpływa na eksploatacje jego poszczególnych części, w tym również i filtrów. Należy pamiętać o regularnej wymianie, aby zapewnić poprawne funkcjonowanie pojazdu. Jakie filtry znajdziemy w samochodzie oraz w jakim odstępie czasu powinny zostać wymienione? Sprawdźmy.

Rodzaje filtrów w samochodzie

Mimo że każdy model samochodu jest inny, to niezależnie od marki znajdziemy w nim kilka rodzajów filtrów. Do podstawowych, które znajdziemy w hurtowni części samochodowych zalicza się:

  • filtr oleju,
  • filtr paliwa,
  • filtr powietrza,
  • filtr kabinowy.

Filtr powietrza oraz oleju znajduje się w każdym samochodzie, natomiast w filtry kabinowe wyposażone są nowsze modele samochodów. Co więcej, nie każde auto będzie posiadać filtr paliwa. Warto znać budowę własnego samochodu i mieć świadomość, w które z filtrów jest wyposażony, aby móc zadbać o regularną wymianę. Szeroki wybór produktów do różnych modelów samochodów znajdziemy między innymi w sklepie motoryzacyjnym S-auto.

Jaką rolę pełnią poszczególne filtry?

Filtr paliwa odgrywa istotną rolę w procesie filtracji źródła napędu pojazdu. Zanim paliwo trafi do wtryskiwaczy zostaje oczyszczone z ewentualnych niepożądanych substancji. Zaniedbany filtr, który nie będzie spełniać swojego zadania może doprowadzić do poważnej awarii silnika. Filtr powietrza to kolejny ważny element samochodu, który wpływa na zatrzymywanie zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz.

Produkt tego typu chroni, aby nie dostały się do silnika, co mogłoby skutkować usterką. Kolejnym rodzajem jest filtr oleju, który zapobiega przedostawaniu się do silnika pyłu oraz niespalonego paliwa. Ostatni z rodzajów odpowiada za filtrację powietrza wpadającego do wnętrza samochodu. Auto części warto kupować w sparzonych sklepach motoryzacyjnych.

Co ile wymieniać poszczególne filtry?

Informacje o odstępie czasowym między kolejną wymianą znajdziemy przede wszystkim u producenta i na opakowaniu. Można jednak przyjąć, że filtr kabinowy powinno wymienić się po przejechaniu 15 000 km, a filtr oleju najlepiej umieścić nowy podczas wymiany tej cieczy. W przypadku, gdy przejedziemy 15 000 km, to jest to również czas najwyższy na jego wymianę.

Natomiast filtr paliwa należy wymienić nie rzadziej niż co 100 000 km, a kabinowy raz do roku lub po przejechaniu 20 000 km.