zawieszka odblaskowa

Charakterystyka zawieszek odblaskowych

Zawieszki odblaskowe to niewielkie elementy, które wykonane są z odbijających światło materiałów. Dzięki nim nasza widoczność po zapadnięciu zmroku znacząco się zwiększa, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drodze, pomagając uniknąć wypadków. W jakich rodzajach dostępne są zawieszki odblaskowe? Kiedy i kto powinien pamiętać o korzystaniu z odblasków? Podpowiadamy.

Czym są zawieszki odblaskowe?

Zawieszki odblaskowe to akcesoria, z których każdy z nas powinien korzystać. Dzięki nim stajemy się dobrze widoczni dla kierowców pojazdów z dużej odległości, dzięki czemu rzadziej dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków. Zawieszki odblaskowe wykonane są z materiałów, które odbijają światło. Mogą mieć różną wielkość i kształt, jednak ich przeznaczenie jest niezmienne – chronią nas i członków naszej rodziny, pozwalając na zauważenie naszej obecności w pasie drogowym lub na nieoświetlonym przejściu dla pieszych po zapadnięciu zmroku, a także w czasie trudnych warunków pogodowych. Nie każda zawieszka odblaskowa cechuje się równie dużą skutecznością. Skuteczne odblaski powinny sprawić, że staniemy się widoczni z ponad 100 m, co pozwala kierowcy na odpowiednią reakcję. Najwyższej jakości odblaski są dostępne w serwisie internetowym kamizelkaodblaskowa.pl.

Ważne! Zawieszki odblaskowe zwiększają nasze bezpieczeństwo, jednak nie należą do grupy środków ochrony indywidualnej. Aby w pełni zadbać o swoją widoczność w terenie niezabudowanym, powinniśmy korzystać ze spełniających obowiązujące normy jakości kamizelek odblaskowych dla dzieci i dorosłych.

Rodzaje zawieszek odblaskowych

Na rynku dostępne są różne zawieszki odblaskowe, które możemy przymocować do dziecięcego plecaka, paska torebki, a nawet smyczy lub obroży psa, dzięki czemu wieczorny spacer w słabo oświetlonym terenie stanie się bezpieczny. Zawieszki odblaskowe możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane na zawieszki miękkie oraz zawieszki twarde. Cechują się one nieco inną wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Zawieszki odblaskowe miękkie wykonane są z folii pryzmatycznych, które odbijają światło reflektorów. Zawieszki miękkie dostępne są w różnych kształtach i kolorach oraz mają różną wielkość. Wyposażone są w wytrzymałe i wygodne mocowanie, dzięki któremu możemy łatwo przypiąć je do odzieży, tornistra, plecaka turystycznego lub torebki.

Zawieszki odblaskowe twarde także mają różne kształty, kolory oraz wielkość. Wykonane są z odpornego na uszkodzenia mechaniczne plastiku. Doskonale sprawdzają się jako element zwiększający naszą widoczność niezależnie od sytuacji. Warto wiedzieć, że zarówno miękkie, jak i twarde zawieszki odblaskowe powinny odbijać światło całą swoją powierzchnią.

Co więcej, ważne jest, aby zostały pokryte materiałem odbijającym światło z obu stron. Do grupy odblasków zaliczamy także wygodne opaski odblaskowe samozaciskowe.