Jaką tekturę wykorzystuje się do produkcji opakowań?

Pierwszym pytaniem, z jakim stykamy się przy wyborze opakowania kartonowego, jest jego materiał. Takie pudełka zawsze produkuje się z tektury – najpopularniejsza jest wytrzymała i trwała tektura falista. Jej wybór jest uzależniony od gramatury, wysokości i grubości fal. Czym charakteryzują się najlepsze i najpopularniejsze tektury? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Tektura falista czy lita?

Opakowania kartonowe mogą być wykonane z tektury falistej (bardziej wytrzymała) oraz litej (cienka i elastyczna). Druga opcja jest mniej popularna i spełnia raczej formę przekładki lub obwoluty. Tektury faliste składają się z kilku warstw papieru, które tworzą charakterystyczne fale (tzw. fluting) o różnej wysokości i zagęszczeniu.

Rodzaje tektury do produkcji opakowań

Opakowania kartonowe można wytwarzać z różnych rodzajów tektury. Najczęściej użytkuje się tektury faliste trójwarstwowe i pięciowarstwowe o różnych gramaturach (od 350-400 g/m2 do 900-1000 g/m2). Sporadycznie wykorzystuje się także tekturę dwuwarstwową. Odmienny może być stopień wykończenia tego materiału (papier szary, jednostronnie biały lub dwustronnie biały) oraz wysokość wewnętrznej fali. Jeśli chodzi o drugi parametr, wyróżniamy odznaczenia: B  to wysokość 2,5-3 mm, C – 3-3,7 mm. Istnieje także tzw. mikrofala o oznaczeniu E i wysokości 1,1-1,7 mm, a także mikrofala F o wysokości 0,6-0,9 mm.

Wytwórnia Opakowań Kartonowych to czołowy producent pudełek tekturowych, a także pudeł kartonowych o nietypowych kształtach i rozmiarach.

Najpopularniejsze tektury do opakowań kartonowych

Opakowania kartonowe najczęściej tworzy się z tektury trójwarstwowej, o falach B, C, E, F oraz gramaturach od 320 do 560 g/m2. Popularna jest także tektura pięciowarstwowa o falach BC, EB oraz gramaturach od 560 do 1000 g/m2. Co oznaczają owe dwuliterowe wysokości? To tzw. fale mieszane. Fala mieszana BC ma grubość 6-6,5 mm i standardową gramaturę 690 g/m2. Wykonuje się z niej bardzo wytrzymałe opakowania – najczęściej w branży transportowej, do produktów, które wymagają bardzo wysokiej ochrony. Fala mieszana EB natomiast ma grubość 3,7-5 mm oraz standardową gramaturę 660 g/m2. Z takiej tektury powstają bardziej estetyczne kartonowe opakowania, które można wykorzystać np. do pakowania prezentów.

Wybór tektury jest uzależniony od jej przeznaczenia. Jeżeli przechowywane w niej będą delikatne przedmioty (np. będzie pełnić funkcję przekładki między nimi) można bezproblemowo wybrać wersję trójwarstwową. Do przechowywania i transportowania towarów wielkogabarytowych przyda się natomiast grubsza, wytrzymalsza tektura pięciowarstwowa.