wybor oleju

Charakterystyka popularnego oleju 10w30

Oleje 10w30 stanowią praktycznie najszerszą grupę cieczy smarnych do silników, jaka tylko znajduje się w asortymencie każdego, szanującego się producenta olejów. Jeśli zastanawiamy się dlaczego? To śmiało można powiedzieć, że nie da się na rynku spotkać bardziej uniwersalnego produktu niż właśnie olej 10w30. Znajduje on zastosowanie w praktycznie każdym silniku, a jego ponadprzeciętnie dobre parametry są wartością dodaną.

Ważne informacje o oleju 10w30

Olej silnikowy 10w30 to, jak zostało już wspomniane, jeden z najpopularniejszych olejów silnikowych, które są obecnie wykorzystywane przez wielu kierowców w wielu pojazdów. Tak naprawdę oleje 10w30 są rozpowszechnione do tego stopnia, że niezwykle ciężko będzie opisać ich wszystkie zalety i cechy. Na samym początku warto jednak podkreślić fakt, że mamy do czynienia z olejem, który oprócz tego, że ma klasę lepkości, która jest stała, to z drugiej strony zaś ma całą masę zmiennych parametrów, które wpływają na jego całą charakterystykę. Olej 10w30 jest więc często wykorzystywany do różnego rodzaju samochodów począwszy od modeli dostawczych, po klasyczne miejskie autka. Ich uniwersalność oraz dość satysfakcjonujące parametry sprawiły, że wzbudzają one zainteresowanie wielu kierowców.

Najważniejsze cechy olejów silnikowych 10w30

Wspomniane już zostało, że oleje 10w30 są jednymi z powszechnie wykorzystywanych w niezwykle szerokiej gamie silników. Na rynku można je spotkać wyprodukowane na różnej bazie jak chociażby:

  • mineralnej

  • półsyntetycznej

  • syntetycznej

Oczywiście w zależności od rodzaju zastosowanej bazy oleje 10w30 będą mieć różne właściwości, a co za tym idzie będą one dedykowane różnego rodzaju silnikom. Niemniej jednak warto pamiętać, że uważa się je za oleje całoroczne, a także idealnie sprawdzają się one w warunkach klimatycznych jakie panują w Polsce. Oleje 10w30 znajdą także zastosowanie w samochodach z silnikiem diesla, benzynowym, czy nawet w takich, w których zamontowana została instalacja LPG.

Oleje 10w30 zostały zaprojektowane tak, by optymalnie mogły one chronić silnik, bez względu na warunki pracy. Wobec tego ich głównym zadaniem jest zminimalizowanie tarcia, odpowiednie nasmarowanie, a także skuteczna redukcja zużycia paliwa i ochrona jednostki napędowej, czyli silnika. Co ciekawe, część producentów jasno twierdzi, że niektóre oleje 10w30 pozwalają na skuteczne wydłużenie samego okresu pomiędzy wymianami. Niemniej jednak kierowcy w tym zakresie powinni być ostrożni i dokonywać niezbędnych wymian na czas.