Technologia 5G

5G – sieć, która zmienia świat!

W Polsce wielu operatorów komórkowych chwali się wprowadzeniem do oferty sieci 4G, tymczasem cały świat już teraz oczekuje podłączenia sieci 5G. Według wielu może ona zrewolucjonizować miasta, miejsca pracy, a nawet nasze domy. Przy jej pomocy wielu rzeczy stanie się bardziej autonomiczne i supernowoczesne. Czym jednak w praktyce jest technologia 5G i jaki może mieć na nas wpływ?

Czym jest technologia 5G?

W skrócie, 5G oznacza piątą generację sieci komórkowej. Będzie ona o wiele szybsza niż te, które obecnie są nam znane. Dzięki niej możliwe będzie podłączenie do sieci milionów nowych urządzeń, co znacząco podniesie jakość życia wielu mieszkańców.

W praktyce sieć 5G ma dawać większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia. Samo połączenie również powinno być bardziej stabilne, co pozwoli wyposażyć w sieć nawet milion urządzeń zlokalizowanych na jednym kilometrze kwadratowym.

Jak 5G zmieni świat?

Sprawdźmy zatem, jak realnie wprowadzenie technologii 5G może odmienić nasze życie:

Internet Rzeczy – bezproblemowe i szybkie łącze umożliwia przekazywanie danych pomiędzy wieloma urządzeniami między innymi w systemie Smart House.

Motoryzacja i transport – 5G będzie mieć olbrzymi wpływ na motoryzację i transport. Poruszające się po drogach samochody będą mogły porozumiewać się z obiektami infrastruktury miejskiej. Poprawi to bezpieczeństwa, a także upłynni ruch w miastach.

Rozrywka – szybsza sieć to także szansa na wyższy poziom rozrywki. Dotyczy to przede wszystkim transmisji na żywo i streamingu, które już niedługo mogą zastąpić klasyczną telewizję.

Zastąpienie WiFi – 5G to również szansa na wyeliminowanie routerów WiFi, których skuteczność w większych budynkach nie jest zbyt wysoka.

Swoje zastosowanie nowa technologia znajdzie również w nauce, czy też przemyśle usprawniające przekazywanie danych pomiędzy dwoma podmiotami.