winda

Windy osobowe – jak często powinny być poddawane przeglądom?

Prawidłowa praca windy zależy w dużej mierze od regularnie wykonywanych przeglądów. Pozwalają one w porę naprawić drobne usterki i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie windy. Jak często powinno wykonywać się przeglądy?

Windy osobowe — zastosowanie

Windy osobowe w Szczecinie są używane w wysokich budynkach. Polskie prawo nakazuje montaż windy we wszystkich budynkach, które mają co najmniej 5 pięter. Jednak z uwagi na korzyści, jakie daje winda, deweloperzy podczas budowy nowych osiedli i budynków instalują windy nawet w niższych blokach. Jej obecność znacząco wpływa na komfort życia i podnosi wartość nieruchomości. Ilość zainstalowanych wind jest zależna od wielkości bloku i ilości pięter. Jej zalety cenią sobie przede wszystkim mieszkańcy najwyższych pięter, bo dzięki nim mogą szybko i bez wysiłku dotrzeć do mieszkania.

Windy osobowe stosuje się również w obiektach użyteczności publicznej. Wysokie biurowce czy szpitale muszą być wyposażone w dźwigi umożliwiające szybkie przemieszczenie się pracownikom. Ilość zainstalowanych wind oraz ich pojemność powinna być dostosowana indywidualnie do każdego budynku. W każdej windzie powinna być także umieszczona informacja o maksymalnym możliwym obciążeniu, którego nie należy przekraczać.

Jak często należy wykonywać przeglądy?

Nowoczesne windy dużo rzadziej ulegają awarii. Szczególnie jeśli firma odpowiedzialna za serwis wind, np. firma Nam-Lift sp. z o.o.,  dba o prawidłową konserwację i przeprowadzanie regularnych przeglądów. Pozwalają one w porę zauważyć wszelkie usterki i błędy w pracy układów, a dzięki szybkiej reakcji i usunięciu ich winda może działać bez długich przerw. Częstotliwość wykonywania przeglądów jest ściśle określona przepisami.

Według oficjalnych ustaw i rozporządzeń konserwacja windy powinna być przeprowadzona przynajmniej raz w miesiącu. Zadaniem konserwatora jest sprawdzenie poprawnego działania wszystkich elementów oraz dokonanie niezbędnych regulacji czy smarowań. Raz w roku wymagany jest przegląd wykonywany przez przedstawiciela Urzędu Dozoru Technicznego. Właściciel budynku zobowiązany jest posiadać kompletną dokumentację, potwierdzająca wykonanie wszystkich niezbędnych kontroli.

Regularne i dokładne przeglądy pozwolą na bezpieczną i bezawaryjną pracę windy przez długi czas.