Jeśli mamy problemy z tradycyjną sauną, ponieważ nie możemy w niej swobodnie oddychać czy wytrzymać zbyt wysokich temperatur, to sauna infrared może być doskonałym sposobem, na skorzystanie z zalet saunowania w łagodniejszych warunkach. Jak to możliwe i co różni tego typu saunę od innych?
Sauna infrared – czyli sauna na podczerwień
Wraz ze wzrostem popularności saun w naszym kraju, wzrosła również liczba miejsc, w których możemy z nich korzystać. Różnego rodzaju ośrodki SPA, hotele czy nawet parki wodne, oferują swoim gościom i klientom zarówno pojedyncze sauny, jak i całe saunaria, gdzie w jednym miejscu znajduje się kilka różnego rodzaju saun.
Wśród nich dużym zainteresowaniem cieszy się sauna infrared, z której korzystać może o wiele szersze grono niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych saun. Dlaczego tak jest? Przyczynia się zapewne do tego zupełnie inny sposób uzyskania ciepła w tego typu saunach. Są to bowiem sauny na podczerwień, gdzie wysokie temperatury osiągane są za pomocą promienników podczerwieni – a nie rozgrzanych kamieni polewanych wodą.
Co ważne w przypadku saun infrared temperatury są sporo niższe niż w tradycyjnych saunach – wynoszą od ok. 40°C do 50°C. Dlatego korzystanie z nich jest bezpieczniejsze, a po zakończonej sesji nie trzeba zanurzać się w zimnej wodzie. Przy czym ich efektywność jest porównywalna do tych, jaka jest osiągana przy wyższych temperaturach, ponieważ promieniowanie podczerwone działa bezpośrednio na ciało, wnikając w głąb organizmu.
Korzystanie z sauny infrared – jak wygląda?
Sauna na podczerwień z wyglądu i rozkładu pomieszczenia nie różni się raczej od zwykłych saun, poza tym, że zamiast pieca, zainstalowane są w niej specjalne lampy na podczerwień (np. promienniki kwarcowe). Z tego powodu nazywane są również kabinami termicznymi. To jednak nie wszystko!
Samo korzystanie z sauny na podczerwień, oprócz braku konieczności zanurzenia się po seansie w zimnej wodzie, nie różni się zbytnio od tego, co jest właściwe w zwykłych saunach. Warto jednak przed skorzystaniem z kabiny termicznej wziąć ciepły prysznic, który otworzy w skórze pory i przygotuje ją na ekspozycję na wyższą temperaturę.
Do sauny nie wolno wchodzić w ubraniu, bieliźnie czy kostiumie kąpielowym. Oczywiście możemy okryć się ręcznikiem lub szlafrokiem kąpielowym. W środku siadamy na ręczniku, nie bezpośrednio na siedzisku. Przed korzystaniem z sauny należy uzupełnić płyny, a ostatni posiłek powinniśmy spożyć na około 2 godziny wcześniej.
Jakie są zalety sauny na podczerwień?
Zalet sauny na podczerwień jest wiele. Obok tych, które zapewniają wszystkie sauny, czyli oczyszczenia organizmu z toksyn, relaksu i rozluźnienia mięśni czy poprawy krążenia, zwiększenia metabolizmu oraz poprawy kondycji skóry, sauna infrared przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek miękkich, zmniejsza sztywność stawów i wspomaga leczenie reumatyzmu stawów palcowych.
W fazie eksperymentalnej jest również leczenie niektórych nowotworów promieniowaniem podczerwonym – a w przypadku tradycyjnych saun tego typu choroby są raczej przeciwwskazaniem do saunowania. Ogólnie sauna infrared jest łagodniejszą, lecz równie, jak nie bardziej korzystną dla zdrowia alternatywą dla zwykłej sauny.