Różnice między prawnikiem a radcą prawnym

Jeżeli borykamy się z jakimkolwiek problemem prawnym, dobrze jest wiedzieć do kogo się z nim udać. W Polsce rozróżniamy zawód adwokata i radcy prawnego, ale czy tak naprawdę obie te profesje różnią się od siebie? Jakie są różnice między prawnikiem, radcą prawnym, a adwokatem? Co warto wiedzieć o tych profesjach? 

Jak zostać prawnikiem lub radcą prawnym

W przypadku adwokatów, jak i radców prawnych wymagane jest uzyskanie tytułu magistra prawa. Studia trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem możliwości złożenia wniosku o aplikację. W zależności od preferencji można wybrać wśród aplikacji:

  • radcowskiej
  • adwokackiej
  • komorniczej
  • notarialnej
  • sędziowskiej

W zależności od wybranej profesji czas trwania aplikacji może się od siebie różnić. W przypadku adwokatów i radców prawnych okres ten trwa 3 lata i kończy się egzaminem zawodowym. Po uzyskaniu pozytywnej oceny następuje wpisanie na odpowiednią listę oraz otrzymanie tytuły adwokata lub radcy prawnego. Inaczej jest w przypadku prawników. Prawnik jest to bowiem osoba, która ukończyła studia prawnicze, jednak nie odbyła żadnej z aplikacji i nie uzyskała tytułu zawodowego. W związku z tym warto pamiętać, że każdy radca prawny, czy adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest radcą prawnym lub adwokatem.

Czym się różni zawód prawnika od zawodu radcy prawnego?

W przypadku adwokatów i radców prawny sytuacja jest prosta. Na obu stanowiskach ma się wykształcenie prawnicze na tym samym poziomie, po ukończeniu aplikacji. Radca prawny i adwokat mogą reprezentować swoich klientów przed sądem w taki sam sposób. Co więc istotne jest, że obie profesje różnią się od siebie jedynie nazwą oraz przynależnością do konkretnego samorządu zawodowego.

Oznacza to, że jeżeli spotkamy się z jakimkolwiek problemem prawnym, możemy udać się z nim do adwokata lub radcy prawnego i uzyskamy taki sam rodzaj pomocy.  Kancelaria radcy prawnego Wojciecha Chmuraka w Szczecinie oferuje kompleksowe usługi z zakresu prawa oraz specjalistyczne doradztwo.

Prawnik natomiast to osoba, która nie posiada żadnego tytułu zawodowego uzyskanego po aplikacji. Prawnik nie ma więc tych samych uprawnień co radca prawny. Może on doradzać swoim klientom w kwestiach prawnych i z zakresu wiedzy, w której się specjalizuje, jednak jego wiedza może być znacząco mniejsza, niż radcy prawnego lub adwokata. Dodatkowo prawnicy nie posiadają takich samych kompetencji i uprawnień do reprezentowania klientów przed sądami, czy urzędami.