alkohol

Rola rodziny w kształtowaniu postaw wobec alkoholu

Alkohol odpręża, dodaje odwagi, integruje – to powszechne, ale mylne przekonanie na temat picia. Niewinne początki mogą się okazać początkiem poważnego nałogu i rodzinnych nieszczęść. Ważne jest, aby wiedzieć jak korzystać z alkoholu i kiedy powiedzieć „nie” mając na uwadze dobro swoje i bliskich. Jak wypracować właściwy stosunek do alkoholu w rodzinie?

Właściwy stosunek do alkoholu, czyli jaki?

Kiedy nasi bliscy sięgają po alkohol sporadycznie i w odpowiednich ilościach, nie powinniśmy się martwić. Pamiętajmy jednak, że granica między normą a nałogiem w przypadku używek bywa cienka. Alkohol w rodzinie nie powinien być tematem tabu i „zakazanym owocem”, ale przede wszystkim nie powinien być nadużywany. Wiele osób stawia pytanie o granicę między właściwym podejściem do alkoholu a problemem. Dla bliskich bywa trudna do wyłapania. Wbrew pozorom jest jednak łatwa do określenia. Problem zaczyna się tam, gdzie z powodu alkoholu zaczynają cierpieć ludzie. Warto także pamiętać, że stosunek dorosłych do alkoholu wpływa na to, jak postrzegają go dzieci i w jaki sposób będą z niego korzystać w przyszłości.

Co zrobić, gdy członek rodziny ma problem z alkoholem?

Problemu alkoholowego bliskiej osoby nie da się nie zauważyć. Kamuflowanie go, daje tylko tymczasowe rezultaty. Gdy tylko dostrzeżemy pierwsze symptomy – regularne sięganie po kieliszek, picie w nadmiarze, częste stany upojenia, należy natychmiast poszukać specjalistycznego ośrodka zajmującego się leczeniem alkoholizmu. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie pomóc osobie uzależnionej, równocześnie dbając o swoje zdrowie psychiczne. Współuzależnienie to także bardzo groźna choroba, przed którą należy chronić rodzinę, w szczególności zaś dzieci, na których w dorosłym życiu może to zaważyć. Gdy pojawi się problem alkoholowy w rodzinie, należy szczerze o nim rozmawiać, tak by każdy otrzymał odpowiednie wparcie.

Najlepsze metody leczenia problemu alkoholowego

Osoba uzależniona powinna jak najszybciej otrzymać pomoc ze strony bliskich. Ważne jest, aby znaleźli odpowiednie miejsce, w którym chory będzie mógł skorzystać z psychoterapii. Trzeźwość Ośrodek Terapii Uzależnień proponuje skuteczny program leczenia, opracowany przez certyfikowanych terapeutów. Uwzględnia indywidualną pracę z pacjentem, aktywny odpoczynek, rozwój pasji oraz kontakt z rodziną uzależnionego. Dzięki holistycznemu podejściu do pacjenta oraz regularnym rozmowom z jego rodziną leczenie przebiega szybciej i przynosi długotrwałe efekty. Wsparcie bliskich w trudnych momentach życia jest kluczowym elementem wychodzenia z nałogu.