fixly

Remont łazienki – jak się za niego zabrać?

Remont łazienki dla niektórych okazuje się dużym wyzwaniem. Należy zatem odpowiednio zaplanować wykonanie prac i uwzględnić to, że na jakiś czas wyłącza się to pomieszczenie z użytkowania. Jak zatem przygotować się do remontu łazienki?

Plan remontu łazienki

Przed rozpoczęciem remontu łazienki najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie planu prac z uwzględnieniem kosztorysu. Należy oszacować koszt zarówno za materiały budowlane oraz wykończeniowe, jak i usługi fachowców. Dzięki temu uda się wyremontować i urządzić tę przestrzeń zgodnie z możliwościami finansowymi oraz indywidualnymi preferencjami. 

Po pierwsze: usunięcie glazury

Na samym początku remontu łazienki trzeba zabrać się za usunięcie glazury – płytki bardzo często przyklejane są na zaprawę cementową, co znacznie utrudnia wykonanie tego zadania. Może to wiązać się z dużą liczbą odpadów, więc należy też zadbać o wywóz gruzu.  Na tym etapie prac demontuje się również meble łazienkowe oraz urządzenia sanitarne.

Prace hydrauliczne

Ściągnięcie glazury oraz skucie ścian jest działaniem, które pozwala na odsłonięcie rur i pionów hydraulicznych. Dzięki temu widać, w jakim stanie są instalacje. W tym przypadku warto skorzystać z porady specjalisty. W ten sposób uzyska się informację, czy poszczególne komponenty wymagają naprawy. Do wymiany najczęściej nadają się żeliwne rury, które są użytkowane przez dłuższy czas – często można je spotkać w starym budownictwie. Istotne jest także to, czy wanna i inne elementy wyposażenia sanitarnego mogą być dalej użytkowane, czy lepiej wymienić je na nowe. Często urządzenia sanitarne mogą służyć nam jeszcze przez długi czas, a wymiany wymaga jedynie armatura, taka jak bateria umywalkowa czy słuchawka prysznicowa. 

Oświetlenie łazienki

Remont łazienki niejednokrotnie wymaga wymiany starej instalacji elektrycznej i oświetlenia. Na oświetlenie łazienkowe często wybiera się żarówki halogenowe. Są one lokalizowane w podwieszanym suficie, który wykonuje się z wodoodpornych płyt kartonowo-gipsowych. Warto pamiętać także o żarówkach nad lustrem, ponieważ to miejsce wymaga bardzo dobrego doświetlenia.

Układanie nowej glazury 

Podczas remontu łazienki często dochodzi się do wniosku, że ściany w pomieszczeniu nie są równe. Dla uzyskania pożądanego efektu warto wykorzystać wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe. Pozwalają one na przykrycie rur, a także dokładne wyrównanie powierzchni. Można zamiast tego zdecydować się na szpachlowanie ścian i położenie nowej warstwy tynku cementowo-wapiennego. Gdy powierzchnia jest odpowiednio przygotowana, dopiero wtedy można nałożyć na nią nową glazurę.

Montaż urządzeń sanitarnych

Po ułożeniu nowej glazury czas na montaż urządzeń sanitarnych, takich jak wanna, umywalka czy toaleta. Przed dalszym urządzaniem łazienki należy ją dokładnie wyczyścić. Najpierw sprząta się na sucho (odkurzanie, zamiatanie, wietrzenie), a później na mokro (mycie urządzeń sanitarnych, płytek i podłóg). 

Remont łazienki niskim kosztem

Remont łazienki można przeprowadzić z pominięciem pewnych elementów. Czasem wystarczy odświeżenie wnętrz i zakup nowych mebli lub dodatków. Nie trzeba też wymieniać płytek, żeby odnowić wnętrze. Niekiedy wystarczy pomalować płytki oraz okleić meble, żeby całkowicie zmienić wnętrze. Podobnie z innymi elementami. Malowanie drzwi czy ścian również zapewni odświeżenie pomieszczenia. Jako czynnik dopełniający warto zastosować ozdobne świece na półce, które można dopasować do ozdobnych ręczników do rąk. Niewielka metamorfoza może sprawić, że nasza łazienka nabierze zupełnie innego charakteru.