Odprowadzanie ścieków z domu, który nie ma dostępu do miejskiej sieci kanalizacyjnej potrafi być naprawdę problematyczne. Wymaga bowiem wybudowania szamba. Tak przynajmniej było przez większość czasu. Obecnie dostępne są też przydomowe oczyszczalnie ścieków. Dla kogo będą one dobrą inwestycją?
Czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków?
W domach, gdzie nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej przydomowe oczyszczalnie ścieków są alternatywą dla szamb. Mogą one sprawdzać się równie dobrze, co szamba a nawet i lepiej. W wypadku przydomowych oczyszczalni ścieków nie ma bowiem obowiązku ich opróżniania. Oczyszczone ścieki same trafiają do gruntu.
Technologia przydomowych oczyszczalni ścieków jest ponadto już na tyle rozwinięta, że na rynku znajdziemy kilka ich typów. Najbardziej popularne są trzy. Są to oczyszczalnie ekologiczne, które są czasami określane jako szamba ekologiczne, a także spotkamy oczyszczalnie biologiczne i chemiczno-biologiczne.
W jakich wypadkach przydomowe oczyszczalnie ścieków są dobrym rozwiązaniem?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które nie chcą martwic się o aż tak regularną eksploatację szamba. Nie trzeba ich bowiem opróżniać a samo dbanie o stan przydomowych oczyszczalni ścieków jest znacznie prostszy. Wystarczy jedynie regularnie czyścić filtry, płukać pompę, czy też dbać o kultury mikroorganizmów. Wiele czynności można nawet oddelegować do zewnętrznych wykonawców, którzy zajmą się tym za nas.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to także rozwiązanie ekologiczne. W ten sposób sami bowiem oczyszczamy wszystkie generowane przez nas ścieki i dbamy o to, by nie doszło do zanieczyszczenia gruntu. Są one także znacznie bardziej bezpieczne niż szamba, czyli kompletnie zamknięte zbiorniki, w których powstaje wiele trujących dla człowieka gazów i nie tylko, gdyż szambo może powodować bardzo nieprzyjemny zapach. Nie jest to z kolei problemem w miejscach wyposażonych w oczyszczalnie ścieków.