Jesteś posiadaczem kuchenki z płytą ceramiczną? Dowiedz się, co zrobić, by wyglądała na nową przez długie lata! Na szczęście czyszczenie płyty ceramicznej nie należy do trudnych zadań, należy jedynie pamiętać o systematyczności i szybkim reagowaniu na tworzące się podczas gotowania zabrudzenia.
Zapobiegaj i chroń kuchenkę przed zabrudzeniem
Aby utrzymać płytę ceramiczną w czystości, należy przede wszystkim pilnować, by w trakcie gotowania nic nie wykipiało. Na szczęście jest to jest możliwe! Wszystkie płyty mają jasną kreską zaznaczone pola grzejne – grzeje ono z wybraną przez nas mocą (między 1, a 9). Ta moc wyświetlana jest obok sterownika, który odnosi się do konkretnego pola grzejnego. Jeśli uda nam się dobrać moc pola grzejnego do zawartości garnka, prawdopodobieństwo wykipienia jest mniejsze. Tym samym, nie będą się tworzyć uporczywe zabrudzenia.
Potrawa kipi – sprawna reakcja
Nic nie powinno się wydarzyć, jeśli wykipi czysta woda. Gorzej jednak kiedy wykipi nam zupa, sos, mleko, czy też woda, w której gotuje się makaron, kasza lub ryż. Wówczas może się przypalić, dlatego nasza reakcja powinna być szybka. W tym wypadku trudno będzie zapanować nad płytą ceramiczną. Po wyłączeniu jest ona nagrzana, dlatego to, co wykipiało, zacznie się przypalać. Co robić? Przede wszystkim liczy się czas i tempo, w jakim to zrobimy.
W pierwszej kolejności wyłączamy płytę, odstawiamy garnek na bok i próbujemy w miarę możliwości zebrać rozlaną ciecz. Warto użyć do tego lekko wilgotnej ściereczki, ponieważ ona szybciej nasiąka i zbieramy ciecz. Robimy to ostrożnie, ponieważ płyta jest bardzo gorąca. Powtarzamy tę czynność, dopóki nie zbierzemy wszystkich zanieczyszczeń. Następnie musimy wyczyścić garnek, z którego wykipiało. Robimy to w taki sposób jak w przypadku zacieków po wodzie. Zachowajmy ostrożność, ponieważ garnek jest gorący. Nie ma potrzeby przelewania zawartości do innego naczynia, jeśli pod ten ciecz nie podciekła i zdążyła się przypalać. Stawiamy garnek z powrotem ponownie na kuchence i możemy dalej gotować potrawę.
Co zrobić, kiedy zanieczyszczenia zdążyły się przypalić?
Do usunięcia przypalonych zabrudzeń najlepiej jest użyć specjalnego skrobaka przypominającego szpachelkę. Jest on dedykowany zarówno do płyt ceramicznych, jak i indukcyjnych. Najczęściej producenci dołączają go do zestawu każdej płyty, ale jeśli go nie posiadamy, możemy go dokupić. To narzędzie uniwersalne. Wszelkie przypalenia powinno się dokładnie zeskrobać po wystygnięciu płyty. Następnie usuwamy resztki, zbierając je przy pomocy miękkiej ściereczki. Na koniec myjemy dokładnie płytę – wszystkie zanieczyszczenia powinny zniknąć. W razie potrzeby powtarzamy te czynności. Już wiesz Jak czyścić płytę ceramiczną? NIE? to sugerujemy przeczytaj https://projektycombo.pl/jak-czyscic-plyte-ceramiczna/, gdzie temat omówiony jest jeszcze szerzej.
Pielęgnacja płyty ceramicznej — czym ją myć?
Aby płyta zawsze wyglądała przyzwoicie, warto czyścić ją regularnie. W celu codziennej pielęgnacji płyt ceramicznych powinno się używać dedykowanych środków czyszczących, które przeznaczone są do tego rodzaju urządzeń. Jednak często sprawdzi się większość środków czyszczących kuchennych. Ważne, aby nie zawierał ściernych składników, by nie uszkodzić powierzchni. Specjalistyczne detergenty jednak mogą skuteczniej rozpuścić zanieczyszczenia — często bez użycia skrobaka. Ponadto nie pienią się i łatwo je usunąć. Po ich użyciu nie ma konieczności dodatkowe spłukiwania płyty wodą. Co ważne — nie zostawiają zacieków na płycie grzejnej i zapobiegają przywieraniu zanieczyszczeń.