Ogrodzenie stalowe jest oczywiście bardzo praktyczne oraz solidne, ale raz na kilka lat, wymaga ponownego malowania. Często również zdarza się, że mamy do czynienia z ogrodzeniem, które od nowości nie było konserwowane i wymaga malowania. Kluczowe jest postępowanie zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Musimy zadbać o kompleksowe usunięcie rdzy, nalotów oraz luźnych powłok, zastosowanie podkładu, dobór odpowiedniej farby. Warto się nie spieszyć i stosować wyłącznie sprawdzone rozwiązania, dzięki którym zapewnimy trwałość ogrodzenia.
Jednym z najbardziej popularnych oraz oczywiście powszechnych sposób na to, aby ogrodzić teren działki, jest zastosowanie stali. Ogrodzenia stalowe mogą przybierać najróżniejszą formę, być klasyczne, kute lub bardziej nowoczesne. Często do ich wykonywania używa się słupków, różnego rodzaju profili, a także prętów czy płaskowników.
Stal również doskonale współgra z innymi materiałami: drewnem, klinkierem, kamieniem polnym, bloczkami czy cegłami. Kluczowe jest jednak to, aby skutecznie stal pomalować. Odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne jest kluczowe dla wytrzymałości.
Dokładne oczyszczenie stali
Luźne powłoki malarskie oraz rdza, nalot, które znajdują się na powierzchni stali, zdecydowanie muszą być usunięte, gdyż mogą znacząco osłabić przyczepność oraz sprawić, że nowa farba, która będzie przez nas aplikowana, po prostu odpadnie. Drugim zagrożeniem jest oczywiście to, że spod warstwy nowej farby dość szybko i niestety skutecznie, będzie wychodzić rdza.
Ogrodzenie stalowe można czyścić ręcznie – szczoteczką drucianą, albo mechanicznie – szlifierką z tarczą lub specjalną nakładką. Następnie stal trzeba oczyścić.
Aplikacja farby podkładowej
Po oczyszczeniu stali oraz jej odpyleniu, przychodzi czas na aplikację farby podkładowej. Jest to dość ważny moment, którego nie można pominąć, a który będzie miał realny wpływ na zwiększenie estetyki oraz odporności na korozję. Zadaniem farby podkładowej jest wzmocnienie podłoża, a także jego ujednolicenie.
Aplikacja farby docelowej
Aby osiągnąć dobry efekt, na pewno warto aplikować przynajmniej dwie warstwy farby docelowej. Warto wybrać taką, która jest lepszej jakości, łatwo się rozprowadza, równomiernie wysycha. Otrzymana powłoka powinna być nie tylko estetyczna, ale również odporna na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, silne nasłonecznienie, zmianę warunków atmosferycznych.