Mieszanina zbóż paszowych jest najczęstszą formą żywienia trzody chlewnej. Dostarcza wielu składników pokarmowych i wspiera oczekiwany dzienny przyrost wagi zwierząt. Na co zwrócić uwagę przy wyborze paszy? Co jest korzystniejsze dla zdrowia świń – karmienie na sucho czy mokro?
Rodzaj paszy zależy od celów hodowlanych
Poszczególne rodzaje pasz różnią się od siebie wieloma czynnikami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest cel hodowlany trzody chlewnej. Zupełnie inna pasza dla świń będzie stosowana w przypadku prosiąt, inna dla loch karmiących, a jeszcze inna podawana tucznikom.
Pasza dla prosiąt
W sprzedaży dostępne są mieszanki zbóż, które można podawać prosiętom od pierwszych dni ich życia. Takie pasze standardowo zawierają probiotyki, immunoglobinę oraz glukozę, która jest niezbędna jako jedno ze źródeł energii. Tego typu mieszanki podawane prosiętom gwarantują wysoką masę odsadzeniową oraz prawidłowy rozwój, zapobiegając przy tym biegunkom i zakaźnym chorobom układu pokarmowego.
Po odsadzeniu prosiąt od matki młode otrzymują pasze zawierające białko o wysokiej strawności, będące źródłem energii. Na tym etapie nie trzeba już podawać mieszanek z dodatkami zapobiegającymi infekcjom.
Pasza dla tuczników
Tego rodzaju pokarm podawany jest świniom będącym na etapie odchowu. Rolnicy mają ogromny wybór, lecz warto wiedzieć, że pasza dla świń dzieli się na 3 rodzaje ze względu na sposób tuczenia. Wyróżnia się tucz intensywny i krótki, ekonomiczny oraz tani. Dobór paszy będzie zależeć od oczekiwanego przyrostu masy, jednak na ogół są to mieszanki pełnowartościowe, które wspierają rozwój kostno-stawowy, oddziałują na układ odpornościowy i zapewniają wysoką mięsność zwierząt.
Pasza dla loch
Tutaj też należy podkreślić, że dobór paszy zależeć będzie od fazy życia lochy. Pasza dla świń ciężarnych powinna być smaczna. Niechętnie pobierany pokarm może wpłynąć negatywnie na rozwój płodów. Dobrej jakości pasza to taka, która zapewnia długą użytkowość, polepsza płodność i zwiększa przeżywalność zarodków.
Z kolei pasza dla loch karmiących to taka, która wspiera laktację i witalność matek oraz prosiąt. Specjalna mieszanka powinna zawierać składniki zmniejszające ryzyko wystąpienia zapalenia gruczołów mlekowych i stabilizujące florę bakteryjną przewodu pokarmowego. W mieszankach tych znajdują się również stabilizatory, które wspomagają prawidłowy proces trawienia, przeciwdziałają zakażeniom dróg pokarmowych i korzystnie wpływają na stan zdrowia.
Karmienie na sucho czy mokro?
Karmienie na mokro to czasochłonny proces, z tego też względu stosowany głównie w małych gospodarstwach. Dziś, w dobie cyfryzacji i robotyki, ten sposób żywienia wraca do łask. Karmienie na sucho to nic innego jak podawanie paszy dla świń o wysokiej zawartości suchej masy. Statystyki potwierdzają, że karmienie na mokro, gdzie komputer steruje i kontroluje produkcję pasz, jest korzystniejsze nie tylko pod względem ekonomicznym.
Partnerem materiału jest Livelle.