lektor

Nagrania lektorskie – gdzie i jak je zamówić?

Lektorzy podkładają swoje głosy nie tylko pod postaci w filmach i serialach, ale również uczestniczą w wielu innych projektach. Można usłyszeć ich w reklamach, prezentacjach, materiałach szkoleniowych, w trakcie telefonowania czy słuchania audiobooka. Jak zamówić nagranie lektorskie i ile trzeba za nie zapłacić?

Nagrania lektorskie – gdzie można je zamówić?

Dzisiaj nagrania lektorskie mogą być zamówione znacznie łatwiej niż kiedyś. Dlaczego? Ponieważ można zlecić ich przygotowanie również przez internet.

Obecnie nagrania lektorskie oferują przede wszystkim banki głosów. To rodzaje baz, które gromadzą oferty wielu lektorów jednocześnie i umożliwiają bardzo łatwe wybranie właściwego lektora do wykonania konkretnego nagrania.

Banki głosów prezentują oferty zarówno bardzo znanych, rozpoznawalnych lektorów, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę w branży.

Można bardzo łatwo wyszukać właściwego lektora, wykorzystując dostępne w bazach filtry. Na ich podstawie można łatwo wybrać odpowiednią osobę pod kątem jej doświadczenia, cennika, płci, języka ojczystego czy tembru głosu.

Ile kosztuje wykonanie nagrania przez lektora?

Ceny nagrań lektorskich nie są wcale bardzo wysokie, chociaż ostateczna cena będzie wynikiem wielu różnych zmiennych.

W przypadku usług jak nagrania lektorskie cennik – https://www.powitania.pl/cennik/ zależy od szeregu czynników. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  1. rodzaj nagrania

  2. przeznaczenie nagrania

  3. długość nagrania

  4. doświadczenie lektora

  5. czas realizacji zamówienia

Przykładowo za nagranie lektorskie wykonane w celu reklamowym, na przykład do telewizji albo radia, należy zapłacić od około 80 złotych do nawet ponad 2000 złotych za około 30-40 sekund.

Tak duży rozstrzał cenowy wynika głównie z doświadczenia lektorów. Za nagranie wykonane przez rozpoznanego lektora należy zapłacić o wiele więcej niż tego, który nie jest tak rozpoznawalny.

Również ważnym czynnikiem jest przeznaczenie konkretnego nagrania. Za to przeznaczone do radia lub telewizji lokalnej zapłaci się mniej niż za to, które ma być odtwarzane w mediach ogólnopolskich.

Jak zamówić nagranie lektorskie?

Po wybraniu odpowiedniego lektora z bazy głosów wystarczy wysłać zlecenie za pośrednictwem strony internetowej. Należy podać w nim informacje o zamówieniu, w tym rodzaj nagrania, jego treść, termin wykonania zlecenia.

Można też zamówić dodatkowe usługi, między innymi w ramach oprawy muzycznej i efektów dźwiękowych.

Bank głosów kontaktuje się następnie z lektorem, który przygotowuje nagranie. Potem jest ono przekazywane do klienta.