Cięcie laserem to nie tylko jedna z najdokładniejszych i najszybszych metod obróbki, ale co ważne, można wykorzystywać ją do cięcia różnego rodzaju materiałów. Dzięki temu laser światłowodowy znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w branży automotive, transportowej, rolniczej, a także meblowej i budowlanej. Materiały o jakiej grubości i jakie ich rodzaje można ciąć przy pomocy lasera?
Czy laserem można ciąć stal nierdzewną?
Laser światłowodowy z powodzeniem można stosować do obróbki stali nierdzewnej. Wykorzystywany jest np. do cięcia nierdzewnych blach mający grubość do 20 mm. Wycinarki można stosować do obróbki stalowych blach mających nawet duże wymiary jak 3000 mm na 1500 mm. Dają też możliwość grawerowania detali. Obrobiona laserem światłowodowym blacha nie wymaga dodatkowych szlifów. Wycinarki stosuje się m.in. w przemyśle stoczniowym, maszynowym, a także w branży jubilerskiej. Wykorzystywany jest do produkcji elementów silników, stalowych płyt i paneli ogrodzeniowych. Cieszy się też dużą popularnością w branży lotniczej. Laser fiber można stosować nie tylko do obróbki stali nierdzewnej. Z powodzeniem można też wycinać detale ze stali czarnej konstrukcyjnej.
Jakie elementy z aluminium można ciąć przy użyciu lasera?
Wycinarki z laserem światłowodowym można stosować do aluminium mającego maksymalnie 20 mm grubości. Do najpopularniejszych aluminiowych elementów, które obrabiane są przy pomocy lasera, należą profile. Laser wykorzystywany jest również do produkcji paneli dekoracyjnych, elementów obudów komputerowych, a także aluminiowych elementów w branży meblowej, architektonicznej i części w firmach zajmujących się produkcją sprzętu RTV i AGD. Usługi cięcia aluminiowych elementów świadczy np. firma Dajano z Opatówka.
Jakie są zalety cięcia laserem?
Cięcie laserem ma wiele zalet i zdecydowanie przeważa nad obróbką skrawaniem. Do jego zalet zalicza się:
- wysoką prędkość cięcia,
- możliwość zastosowania do różnych materiałów,
- możliwość zastosowania do obróbki elementów o różnej grubości,
- wysoka precyzja wykonanych kształtów i detali,
- wysoka powtarzalność obrabianych elementów,
- brak konieczności dalszej obróbki,
- brak ryzyka uszkodzenia materiału ze względu na bezkontaktową obróbkę,
- oszczędność związana z niskim poborem mocy,
-
możliwość zastosowania sterowania komputerowego.