sukcesja w firmie

Kto może korzystać z programu „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami”?

Coraz częściej właściciele firm, którzy je zakładali 10- 20 lat temu myślą o przekazaniu firmy młodszemu pokoleniu. Poprzednim właścicielom zależy, aby osoby przejmujące po nich władzę utrzymywały wyniki przedsiębiorstwa na podobnym lub wyższym poziomie. Pomóc w tym może program „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami”. Na czym on polega i dla kogo jest przeznaczony? Dowiesz się tego, czytając tekst.

Czym jest sukcesja w firmie rodzinnej?

W przypadku opisywanego projektu kluczowe jest pojęcie sukcesji firmy rodzinnej. Słowem tym określa się proces przekazywania firmy kolejnemu pokoleniu. W praktyce oznacza to, nie tylko przeniesienie władzy, ale również podzielenie się tajnikami związanymi z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Sukcesja firm rodzinnych to zatem proces polegający między innymi na określeniu potrzeb w danym przypadku oraz na odpowiedzi na nie poprzez wdrożenie zaplanowanych działań. Bardzo ważnym etapem jest także kontrolowanie efektów podjętych akcji.

Plan działania powinien być opracowany dla konkretnego przedsiębiorstwa, dlatego tak istotne jest, aby specjaliści dobrze się z nim zapoznali przed podjęciem kolejnych kroków. Kto konkretnie może skorzystać z programu „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami”? Otóż jest on przeznaczony dla małych i średnich firm rodzinnych. Biorąc w nim udział, można uzyskać dofinansowanie na wsparcie ekspertów w opracowaniu strategii sukcesji, strategii działania firmy, strategii finansowej.

Zalety programu „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami”

Sukcesja w firmach rodzinnych to nie zawsze łatwy proces, dlatego warto korzystać z profesjonalnego wsparcia w tej dziedzinie. Jeszcze tylko do 30.03.2023 można otrzymać dofinansowanie w ramach  programu „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami” pozwala ona na pokrycie opłat związanych z zatrudnieniem specjalistów oferujących pomoc w tych procesie. Wsparcie tego typu jest proponowane na przykład przez firmę Nova Praxis. Doradcy przeanalizują sytuację danego przedsiębiorstwa, a następnie zaplanują działania zapewniające efektywną sukcesję. Trzeba pamiętać o tym, że przekazywanie firmy wiąże się również z kwestiami prawnymi, wśród których często trudno się odnaleźć. To kolejny powód, dla którego warto skorzystać z doświadczenia specjalistów.