Klapy przeciwpożarowe to nieodzowne elementy w nowoczesnych systemach wentylacyjnych. Ich zadaniem jest powstrzymywanie rozprzestrzeniania się ognia. Blokują także wtłaczanie dymu. Jak działają i gdzie znajdują zastosowanie? Wyjaśniamy.
Gdzie stosuje się klapy przeciwpożarowe?
Klapy przeciwpożarowe we Wrocławiu stosuje się w nowoczesnych systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Znajdują one zastosowanie w budynkach biurowych, zakładach przemysłowych i mieszkaniach, a także domach. Ich ogromną zaletą jest to, że są bardzo uniwersalne i pasują do praktycznie każdego istniejącego obiegu powietrza. Obecnie w momencie projektowania instalacji wentylacyjnych udostępnia się niewielką ilość miejsca, aby następnie móc je bez trudu zamontować w obudowie kanału wentylacyjnego.
Jak instaluje się klapy przeciwpożarowe?
Klapy przeciwpożarowe są wdrażane do istniejących korytarzy wentylacyjnych i klimatyzacyjnych przez systemy montażowe. Tym samym możliwa jest ich instalacja nawet w przypadku rozwiązań, które nie były zaprojektowane pod dodatkowe elementy wewnętrzne. Wykwalifikowana ekipa dokonuje kompleksowego montażu uwzględniając wiele czynników związanych z bezpieczeństwem użytkowania.
Jak działają klapy przeciwpożarowe?
Klapy przeciwpożarowe stanowią skuteczną barierę dla płomieni. W momencie wybuchu pożaru system wentylacyjny mógłby w istotny sposób podsycać ogień. Dlatego klapy skutecznie zatrzymują jego rozprzestrzenianie się. Blokują także dym przed przedostaniem się do innych pomieszczeń kanałami wentylacyjnymi. W znaczący sposób spowalniają proces rozchodzenia się ognia i ułatwiają tym samym ewakuację osób.
Zaletą stosowanie klap wentylacyjnych jest przede wszystkim kompleksowa ochrona. Pozwalają ograniczyć straty związane z działalnością ognia i przyspieszają gaszenie pożaru. Aby skutecznie spełniały swoją funkcję muszą być rozmieszczone w co najmniej kilku miejscach w budynku. Ważne jest także to, aby nabywać klapy przeciwpożarowe tylko i wyłącznie sprawdzonych i renomowanych producentów.