okna

Kiedy warto zdecydować się na okna aluminiowe?

Coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem okien aluminiowych do swojego domu czy mieszkania. Ten rodzaj stolarki okiennej zyskuje na popularności za sprawą swojej wysokiej trwałości, odporności na warunki atmosferyczne i niewielkiego parcia na konstrukcję budynku. Czy to oznacza, że warto rozważyć montaż okien aluminiowych w naszym domu? W poniższym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu, porównując je z innymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami.

Zalety okien aluminiowych

Pierwszą przewagą okien aluminiowych jest ich niezwykła trwałość – aluminium jest materiałem wyjątkowo odpornym na korozję i mechaniczne uszkodzenia, co przekłada się na długowieczność całej konstrukcji. Ponadto, ze względu na swoją sztywność, profile aluminiowe pozwalają na wykonanie bardzo dużych przeszkleń, co jest szczególnie ważne w przypadku budynków użyteczności publicznej oraz nowoczesnych, minimalistycznych domów jednorodzinnych. Okna aluminiowe wykazują również dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną – jednak warto pamiętać, że osiągane parametry w tym zakresie uzależnione są od jakości zastosowanego systemu aluminiowego oraz szyby. Nie bez znaczenia jest także łatwość utrzymania okien aluminiowych w czystości.

Decydując się na okna aluminiowe, warto mieć na uwadze, że ich instalacja może być nieco droższa niż w przypadku np. okien PCV. Jeśli jednak nasz budżet na to pozwala, warto rozważyć ich montaż szczególnie w przypadku dużych przeszkleń czy nieszablonowych kształtów okiennych. Okna na zamówienie, takie jak okna w Łomiankach, to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących nowoczesnego designu i wyjątkowej trwałości konstrukcji.

Ograniczenia i alternatywy dla okien aluminiowych

Mimo swoich licznych zalet, okna aluminiowe mają także pewne ograniczenia. Przede wszystkim, nie zawsze będą one odpowiednie do zastosowania w budynkach o konstrukcji drewnianej ze względu na parcie na ściany. W takim przypadku lepszym wyborem mogą okazać się okna drewniane lub PCV.

Dodatkowo, warto pamiętać, że choć okna aluminiowe są odporne na korozję, to jednak ich powierzchnia może ulec zarysowaniu czy odpryskom w wyniku mechanicznego uszkodzenia. Wówczas konieczne jest wykonanie kosztownej naprawy lakierniczej. Warto więc zastanowić się nad alternatywami, takimi jak okna PCV, które są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu, choć mogą nie oferować tak wysokiej wytrzymałości oraz designu charakterystycznego dla okien aluminiowych.