elektrody

Jakie wybrać najlepsze elektrody do elektrostymulatora?

Elektrostymulatory to coraz powszechniejszy wybór, jeśli chodzi o sposób walki z bólami mięśni i stawów. Oparta na prądzie TENS elektrostymulacja jest zupełnie nieinwazyjna i odrzuca używanie środków farmakologicznych. Zanim jednak do niej dojdzie klient musi zakupić odpowiednie elektrody do elektrostymulatora, które pomagają mu poprawnie działać. Do czego one służą oraz które z nich są najlepsze? 

Zastosowanie elektrod

Elektrody do elektrostymulatora są absolutnie niezbędne w przeprowadzeniu procesu elektrostymulacji. Sam proces wymaga specjalnych przenośnych i małych aparatów TENS. Nie są one jednak w stanie funkcjonować bez elektrod. Najczęściej występują w formie uniwersalnej, która stosowane są bezpośrednio na skórę pacjenta. Określona częstotliwość przynosi dużą ulgę przy bólach układu ruchu czy nerwobóli. Stosuje się je również w okolicy głowy, pleców i stawów, dzięki czemu elektrostymulator jest urządzaniem bardzo uniwersalnym.

Wielkość elektrod do elektrostymulatora jest dosyć niewielka, ale to naprawdę bardzo skomplikowane urządzenia. Są one w stanie zmieniać częstotliwość, dzięki czemu można dostosować działanie prądu do potrzeb danych mięśni czy nerwów.

Rodzaje elektrod

W zależności od rodzaju bólu czy prostoty użytkowania można kupić różne rodzaje elektrod. Najczęściej wybierane są modele żelowe, które ceni się za samoprzylepność. Całość procesu nakładania ogranicza się do naklejenia ich w interesujące pacjenta miejsce. Ich minusem jest fakt, że powinna je stosować tylko jedna osoba. Elektrody do elektrostymulatora mają tutaj bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego nie nadają się do dezynfekcji. Teoretycznie są one najtańsze, ale ich działanie jest krótkotrwałe z uwagi na ich stałe wymienianie. Wystarczają one na mniej więcej 50 zabiegów.

Dla zaawansowanych gabinetów rehabilitacyjnych poleca się elektrody gumowe, które wyparły na stałe wersje metalowe. Są one bardzo oszczędne, bo dzięki dezynfekcji nie trzeba ich wymieniać nieustannie na nowe modele. Nie można ich nakładać na skórę bezpośrednio. Trzeba się dodatkowo posłużyć żelem przewodzącym impulsy lub gazą, która jest nasączona wodą. Proces nakładania trochę się przedłuża względem wersji samoprzylepnych. Trzeba je dodatkowo mocować specjalnymi opaskami.

Trzecim rodzajem elektrod do elektrostymulatora są wersje tekstylne ECO-STIM, które mocuje się opaskami. Należy je położyć w miejscu bólu, a następnie odpowiednio zacisnąć. W ich przypadku również odpada dezynfekcja, dlatego co jakiś czas trzeba je wymieniać. W celu nałożenia najlepiej posłużyć się zwilżoną wodą.