rosliny do akwarium

Jakie rośliny kupić do akwarium?

Rośliny wodne to bardzo bogata i zróżnicowana grupa. Dlatego wystarczy kilka gatunków, żeby urozmaicić podwodny krajobraz. Najpopularniejsze rośliny wymagają niewiele pracy i są odpowiednie nawet dla początkujących akwarystów. Wybór konkretnych gatunków musi być podyktowany potrzebami żyjących w zbiorniku ryb. Jakie rośliny najlepiej kupić do akwarium?  

Czy w akwarium muszą być rośliny?

Podobnie jak dobór ryb, różnorodność roślin wodnych jest jedną z możliwości zaprojektowania akwarium w ciekawy i efektowny sposób. Oprócz efektu wizualnego rośliny pomagają utrzymać zbiornik w czystości. Jeszcze ważniejszą rolą jest zaopatrywanie ryb w tlen. W ten sposób obsada w znacznym stopniu przyczynia się do utrzymania zdrowego środowiska i równowagi biologicznej. Ponadto rośliny oferują rybom kryjówki. Jest to często niezbędne do przetrwania młodych ryb, aby nie zostały zjedzone przez dorosłe osobniki. Taką rolę bardzo dobrze spełniają również sztuczne rośliny akwariowe. W połączeniu z naturalnymi elementami, takimi jak drewno i kamienie pozwalają wykreować w domu wycinek prawdziwego wodnego świata.

Niewymagające rośliny akwariowe

Roślina dla osoby początkującej powinna być łatwa w uprawie. Oznacza to, że potrzebuje niewiele nawożenia, nie wymaga dodatkowego oświetlenia ani dopływu CO2. Tak niskie wymagania sprawiają ponadto, że akwarium nie generuje dodatkowych kosztów. Z reguły początkującym poleca się egzemplarze z rodziny kryptokoryn, moczarki, anubiasy i mech jawajski. Rośliny akwariowe sprzedaje się w koszyczkach z wełną mineralną lub w kubkach invitro. Do mniejszych akwariów lepiej nada się druga opcja. Takie okazy dzięki sterylnej uprawie w laboratorium pozbawione są szkodliwych glonów i ślimaków. W większych akwariach dobrze przyjmą się większe, już ukorzenione rośliny w koszyczkach.

Jak rozmieścić rośliny w akwarium?

Na pierwszym planie zbiornika znajdują się otwarte przestrzenie, okolone gęsto obsadzonymi rejonami. Wygląda to naturalnie, a rybom daje możliwość schronienia. Sprawdzają się tutaj niskie kryptokoryny. W najbardziej wyeksponowanym miejscu powinny rosnąć efektowne, średnio wysokie okazy, stanowiące przejście do wyższych roślin. Rośliny w tle przyczyniają się do harmonijnego ogólnego obrazu. Dzięki gradacji w zbiorniku powstaje efekt głębi, spotęgowany kształtem akwarium. Oferowane przez sklep internetowy Klomb gotowe produkty mają zaokrąglone krawędzie i są wykonane z przejrzystego akrylu. Jako tło można w nich posadzić duże Anubiasy barteri, nadwódki i żabienice.