Jest to bardzo powszechna wada, gdyż cierpi na nią około 40% osób. Przyczyny są bardzo różne i to niezależnie od liczby dioptrii. Astygmatyzm bywa również dziedziczony.
Badania
Badanie wzroku astygmatyzm rozpoczyna się od prostego pomiaru wady refrakcji oka. Jest to konieczne, zwłaszcza że astygmatyzmowi często towarzyszą inne wady wzroku, które również wymagają korekcji. Subiektywnym sposobem sprawdzenia wady refrakcji jest sprawdzenie wzroku, patrząc na wykres oddalony o kilka metrów. Soczewki o różnej mocy wkładane są do specjalnych oprawek, aż do wybrania tej, która ma najostrzejsze widzenie. Ze względu na zdolności adaptacyjne oka badanie to jest bardzo niewiarygodne.
Przyczyny krótkowzroczności
W dzisiejszych czasach krótkowzroczność jest problemem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Leczenie krótkowzroczności i zapobieganie jej rozwojowi jest bardzo ważne. Dlatego ważne jest, abyśmy wiedzieli, jakie są jej przyczyny, objawy i leczenie. Nieleczona może także spowodować zaćmę i ślepotę. Jest ona także czynnikiem wpływającym na nastrój i nastawienie. Osoby z taką dolegliwością często czują się niekomfortowo, szczególnie podczas czytania i innych aktywności, do których potrzebują doskonałego wzroku.
Krótkowzroczność jest schorzeniem oczu, którego stopień zaawansowania można określić na podstawie mocy soczewek używanych do korekcji. Stopień krótkowzroczności mierzony jest w dioptriach, a na tej podstawie wyróżniamy różne stopnie krótkowzroczności.
Wyróżnia się następujące rodzaje wady:
- Niska krótkowzroczność – dochodzi do maksymalnie minus 3,0 dioptrii.
- Średnia krótkowzroczność – diagnozowana wadą wzroku minus 4 dioptrii do maksymalnie minus 6,0
- Wysoka krótkowzroczność – przekracza minus 6,0 dioptrii. Krótkowzroczność zazwyczaj manifestuje się we wczesnym okresie życia i najbardziej postępuje w okresie dojrzewania, wraz z rozwojem dziecka. Jest to spowodowane dużym przyrostem osiowym gałki ocznej. Dlatego tak ważne jest systematyczne badanie wzroku i korygowanie wszystkich wad, tak aby zahamować ich pogłębianie się.