przeprowadzka

Jak transportować meble w czasie przeprowadzki? 

W trakcie przeprowadzki transport mebli – zwłaszcza tych dużych, ciężkich i delikatnych – to chyba największe wyzwanie. Każdemu zależy na tym, by jego ulubiona kanapa, stylowa komoda czy stół jadalniany dojechały do nowego domu w idealnym stanie i służyły tam przez kolejne lata. Jak zatem zabrać się za przewóz mebli? Przypominamy kilka ważnych zasad.

Demontaż i pakowanie

Po pierwsze przed wyniesieniem z mieszkania meble należy dokładnie opróżnić z zawartości. Usuwamy także wszystkie ruchome elementy takie jak szuflady i demontujemy, co się da. Duże meble naprawdę warto rozłożyć na części pierwsze – zajmą wówczas znacznie mniej miejsca w aucie, a ich przenoszenie będzie o wiele łatwiejsze. Gdy rozkręcenie mebli nie jest możliwe, należy dobrze zabezpieczyć drzwiczki i inne ruchome elementy, przyklejając je mocną taśmą. 

Rozłożone czy nie, meble przed transportem trzeba dobrze zabezpieczyć. Używamy do tego folii bąbelkowej i stretch, kartonów, styropianu oraz taśmy, zwracając szczególną uwagę na rogi, krawędzie i wszystkie elementy szklane – podpowiada pracownik firmy przeprowadzkowej Kengo z Krakowa.

Ważne zasady dotyczące transportu mebli

Przy przenoszeniu i transporcie mebli trzeba uważać, by ich nie zniszczyć. Do noszenia ciężkich elementów warto użyć specjalnych pasów lub wózków transportowych. Pamiętajmy również, by nie stawiać tapicerowanych mebli na mokrej ziemi czy trawie – zawilgotnieją i ulegną zabrudzeniu.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest prawidłowe zabezpieczenie mebli w bagażniku, w sposób który uniemożliwi przemieszczanie się podczas jazdy (nawet po wybojach i przy ostrych zakrętach). Samochody dostawcze wyposażone są w specjalne pasy. Przydatna może okazać się również mata antypoślizgowa. W przypadku braku odpowiednio pojemnego samochodu transport mebli warto zlecić profesjonalnej firmie lub wynająć auto dostawcze.

Wnoszenie i skręcanie

Po szczęśliwym dowiezieniu mebli na miejsce pozostaje wniesienie ich do mieszkania i ponowne skręcenie. By proces ten przebiegł szybko i sprawnie, wszelkie śrubki i inne mniejsze elementy warto włożyć do podpisanych woreczków i przykleić do mebli – unikniemy wówczas nerwowych poszukiwań. Duże meble najlepiej składać w docelowym pomieszczeniu, by nie okazało się, że po skręceniu nie zmieszczą się w drzwiach. Pamiętajmy też, że cały proces przewożenia mebli, łącznie z ich demontażem i ponownym montażem, można zlecić firmom przeprowadzkowym – to spora oszczędność czasu i pracy.