shisha

Jak rozpalić tytoń do shishy?

Palenie fajki wodnej to wyjątkowe hobby, które wydaje się pozornie proste, ale nietrudno w nim o popełnienie błędów. Przed rozpoczęciem stosowania shishy powinieneś przygotować jej poszczególne elementy oraz produkty, które chcesz palić. W związku z tym warto wiedzieć, jak prawidłowo rozpalić tytoń do shishy.

Rozpalenie shishy – jak to zrobić?

Proces rozpalenia fajki wodnej składa się z kilku etapów, wśród których najważniejsze jest przygotowanie tytoniu do shishy. Od czego jednak powinieneś zacząć?

1) Przygotuj dzbanek – wlej do niego określoną ilość wody, wyznaczoną za pomocą rurki i korpusu. Zaleca się, by w mniejszych modelach rurka była zanurzona na 1-2 cm pod powierzchnią wody. W przypadku większych korpusów może być to głębokość 2-3 cm. Jeśli rurka będzie za głęboko, w czasie palenia wraz z dymem do ust może dostawać się woda.

2) Umieść dzbanek w korpusie fajki tak, aby uszczelki były mocno przytwierdzone

3) Dodaj tytoń do shishy – należy go równomiernie rozłożyć oraz nie ubijać. Jego ilość powinna przykrywać dno w fajce wodnej. Wyrób nie może dotykać sitka lub folii, pomiędzy krawędziami należy zachować przerwę wynoszącą od 3 do 5 mm.

4) Rozpal węgiel i połóż go na cybuchu. W przypadku produktów samorozpalających należy poczekać około minuty, aż wypali się rozpałka.

5) Teraz możesz podłączyć wąż do fajki i zaciągnąć się dymem. Podczas czynności wzmocnisz proces palenia węgielków, a tym samym wyciągniesz esencję z tytoniu.

Przygotowanie tytoniu do shishy – o czym należy pamiętać?

Istnieje lista błędów popełnianych przez początkujących palaczy fajki wodnej. Warto o nich pamiętać, aby prawidłowo przygotować tytoń do shishy i w pełni cieszyć się jego esencją smakową i zapachową. Do najczęstszych błędów należy:

  • Zbyt suchy tytoń – Należy pamiętać, że tytoń do shishy powinien mieć odpowiednio wysoką wilgotność. Pozwala to na zwiększenie ilości dymu oraz wzmocnienie jego aromatu. Dobry produkt będzie zwilżony gliceryną lub dodatkową melasą. Jeśli masz za suchy tytoń, dodaj do niego niewielką ilość gliceryny.

  • Mycie węża – do częstych błędów należy mycie węża od shishy. Jest to dopuszczalne WYŁĄCZNIE w przypadku produktów wykonanych w 100% z tworzywa sztucznego.

  • Ciasne pakowanie tytoniu – choć ubijanie tytoniu jest wskazane w przypadku niektórych cybuchów, nigdy nie można z tym przesadzić. Jeśli wyrób zetknie się z folią aluminiową, ulegnie przypaleniu, co popsuje smak fajki. Co więcej, przy ciasnym upakowaniu tytoniu, problemem jest nierównomierne palenie się wyrobu, co utrudnia korzystanie z fajki wodnej.