Współczesny smartfon to potężne narzędzie z dostępem do niemal całej wiedzy zgromadzonej w świecie. Niemniej, wykorzystujemy go głównie do kontaktu ze znajomymi oraz oglądania zdjęć śmiesznych kotków. Tymczasem odrobina kreatywności (i samozaparcia) sprawi, że urządzenie to zmieni się w narzędzie do rozwijania naszych umiejętności i lepszego panowania nad własnym czasem.
Jak sprawić, by telefon był praktycznym urządzeniem?
1. Słuchaj książek i podcastów. Podróżując – tak samochodem, jak i komunikacją miejską – często tracisz czas wpatrując się w okno. Tymczasem czekają tysiące książek, które „przeczytasz” dzięki słuchawkom podłączonym do telefonu. Subskrypcje serwisów takich jak Audioteka czy Storytel są naprawdę niedrogie, a dostajesz dzięki nim dostęp do szerokich zasobów polskiej i międzynarodowej literatury. I to również najnowszych bestsellerów, jak i książek w oryginalnej wersji językowej. Szukasz czegoś krótszego? Sprawdź podcasty na Spotify – audycje naprawdę na każdy temat.
2. Wycisz się z białym szumem. Specjalne aplikacje, które znajdziesz w sklepach zarówno urządzeń Apple jak i Android, emitują szum – tzw. biały hałas, który sprzyja wyciszeniu i koncentracji. Choć brzmi to nieco wbrew logice, to założenie słuchawek, w których słyszymy jednolity, charakterystyczny szum, pozwala odizolować się od otoczenia i zwiększyć skupienie. Aplikacji szukaj pod frazą „white noise”.
3. Wyłącz powiadomienia aplikacji. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz newsów o nowym zdjęciu koleżanki na insta czy alertu o wyprzedaży w Zarze. Każde powiadomienie rodzi pokusę kliknięcia i sprawdzenia. A robiąc to, zapewne odrywasz się od innej aktywności, być może bardziej produktywnej i wymagającej koncentracji.
4. Aparat nie służy do selfie. Jeśli nie chcesz zaprzątać sobie głowy ważnymi, ale krótkoterminowymi drobiazgami, wykorzystaj aparat. Zrób zdjęcie numeru miejsca parkingowego, które zająłeś w centrum handlowym. Udokumentuj skład produktu, gdy poszukujesz zamiennika. Zanotuj aparatem cenę produktu, który chcesz porównywać w różnych sklepach. Zrób zdjęcie biletu kolejowego, by nie szukać go, gdy chcesz znaleźć swoje miejsce. Są setki praktycznych zastosowań aparatu, jeśli potraktujesz go jako foto-notatnik.
5. Korzystaj z notatek. Przypomniałeś sobie o imieninach mamy podczas podróży tramwajem, a nie chcesz dzwonić w tłumie ludzi? Zapisz to w kalendarzu lub notatkach. W ciągu dnia pojawiają się w naszej głowie setki pomysłów, a o dziesiątkach innych rzeczy równie szybko przypominamy sobie, co je zapominamy. Warto uchwycić je na ekranie.
Leave a Reply