tabletki na odchudzanie

Jak działają i co zawierają tabletki na odchudzanie w aptece?

Wybierając tabletki na odchudzanie lub inny tego typu produkt, nie należy polegać na opiniach w Internecie i rekomendacjach znajomych – powody nadwagi mogą być zupełnie inne niż te, które miały znaczenie dla innych. W praktyce medycznej formy otyłości klasyfikuje się według mechanizmów, które prowadzą do gromadzenia się nadmiernej masy ciała.

Co powoduje nadwagę?

  • Nadmierne spożycie kalorii- otyłość o różnym nasileniu u dzieci, mężczyzn i kobiet (choroba pokarmowa, brzuszna itp.);
  • Otyłość wynikająca z przyjmowania leków (hormonów, leków przeciwdepresyjnych itp.);
  • Nadwaga spowodowana chorobami (tarczycy, żołądka, niska sprawność ruchowa spowodowana zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego itp.)
  • Inne przyczyny przybierania na wadze (np. ciąża, laktacja).

We wszystkich powyższych sytuacjach do odchudzania wybierane są różne metody i środki farmakologiczne oraz suplementy diety, ale najlepszym rozwiązaniem przed zakupem skutecznych preparatów jest konsultacja z lekarzem: endokrynologiem i dietetykiem. Po wykonaniu badania ultrasonograficznego układu krążenia i jamy brzusznej oraz badań (hormony we krwi, biochemia i ogólne badanie kliniczne) można opracować plan odchudzania i wybrać tabletki odchudzające.

Niekontrolowany wybór środków nie zawsze prowadzi do oczekiwanych rezultatów i ich trwałości w późniejszym okresie – bez zidentyfikowania podstawowej przyczyny, która doprowadziła do przyrostu masy ciała, stosowanie tabletek odchudzających nie jest bezpieczne. Dlatego producenci środków odchudzających oferują w wolnej sprzedaży wyłącznie preparaty zrównoważone, neutralne, o minimalnych skutkach ubocznych: takie, które są sprzedawane w aptekach bez recepty. Tabletki na odchudzanie wydawane na receptę mają pewne ograniczenia i muszą być monitorowane przez lekarza, ale w większości przypadków są też bardziej skuteczne.

Jak działają tabletki na odchudzanie?

Zwrócenie się do środków odchudzających takich jak tabletki na odchudzanie nie będzie wystarczająco skuteczne bez kontroli diety. Lekarze nie zalecają pozbywania się nadwagi za pomocą drastycznych metod – przyjmowania specjalnych, szybko działających środków, wyczerpujących głodówek czy nadmiernej aktywności fizycznej. Choć może się to wydawać zaskakujące, organizm potrzebuje kompletnej diety, aby schudnąć: w przeciwnym razie niedobór witamin i mikroelementów pochodzących z pożywienia może prowadzić do nieodwracalnych skutków. Należą do nich: niedobór wapnia, zaburzenia metaboliczne, łamliwość kości, występowanie chorób układu krążenia i innych problemów zdrowotnych.

Najlepszym sposobem na pozbycie się nadwagi jest stosowanie zasad zdrowej diety połączonej z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym oraz przyjmowanie preparatów odchudzających zaleconych przez lekarza. Specjalista przepisuje tabletki na odchudzanie w zależności od przyczyn przyrostu masy ciała, a wybór produktów opiera się na informacjach o stylu życia pacjenta i wynikach badań.

Na podstawie tych informacji tabletki i inne preparaty farmaceutyczne są przepisywane w jednej z następujących grup:

  • Leki zmniejszające łaknienie, hamujące apetyt;
  • Inhibitory lipazy żołądkowej – rodzaje kombinacji, które zapobiegają wchłanianiu tłuszczu;
  • Środki pobudzające metabolizm – normalizują przemianę materii.

Stosowanie dowolnych środków z powyższych kategorii jest dozwolone tylko wtedy, gdy nie ma oczywistych przeciwwskazań, ale łączenie kilku rodzajów leków wspomagających utratę masy ciała jest nieuzasadnione. Producenci często łączą efekty i jednoczesne stosowanie różnych kategorii tabletek wspomagających odchudzanie jest mało prawdopodobne, aby były one dwukrotnie skuteczniejsze, ale z pewnością będą kosztować więcej. Najlepsze wyniki przy minimalnym ryzyku uzyskuje się dzięki rozsądnemu połączeniu technik dostosowanych do indywidualnych cech każdego ciała.

Leki zmniejszające łaknienie

W praktyce medycznej grupa ta nosi nazwę anorektyków i jest dostępna w aptece na receptę, w różnych postaciach. Większość z tych leków jest pochodzenia syntetycznego.

Spośród asortymentu dostępnego w aptece pewnym popytem cieszą się tabletki i kapsułki na bazie sibutraminy; substancjami czynnymi o podobnych właściwościach mogą być fenylopropanolamina i fenfluramina, amfepromon, czasem w połączeniu ze środkiem hipoglikemizującym – metforminą. Wszystkie rodzaje leków anorektycznych mają przeciwwskazania, ale każdy lek będzie skuteczniejszy, jeśli lekarz wykluczy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Oprócz farmaceutycznych produktów na receptę w aptekach nie brakuje środków na normalizację przemiany materii z kategorii fitokompleksów czy suplementów diety takich jak tabletki na odchudzanie – takie preparaty również przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu, a w efekcie stopniowej utraty wagi.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować tabletki na odchudzanie?

Nie ma oficjalnych zaleceń na ten temat – lekarze nie zalecają odchudzania się w czasie ciąży – normalny przyrost wagi w tym okresie wynosi do 10-12 kg, z czego jedna trzecia to waga dziecka. Należy również unikać przyjmowania jakichkolwiek tabletek wspomagających odchudzanie, nawet jeśli są one wyprodukowane na bazie składników ziołowych.

Ścisłe ograniczenia wynikają z faktu, że w czasie ciąży organizm przyszłej matki ulega globalnej przebudowie na poziomie hormonalnym. Wszystko, co nie zostało wcześniej odrzucone w ciągu dziewięciu miesięcy, a często także w okresie laktacji, może wywołać indywidualne negatywne reakcje. Wpływ składników ziołowych i syntetycznych zawartych w pigułkach na łożysko, a w konsekwencji na płód, również nie jest obecnie dostatecznie zbadany.