Operacja stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego – na czym polega i jakie mogą być powikłania?

Wszczepienie protezy stawu biodrowego ma na celu zmniejszenie bólu i dyskomfortu spowodowanego chorobą zwyrodnieniową tej części ciała. Najczęściej borykają się z nim osoby w starszym wieku, ale niekiedy dotyczy ona również młodszego pokolenia. Operacja biodra to bardzo często jedyna szansa na przywrócenie pełnej sprawności i funkcjonalności człowiekowi.

Niestety niesie ona ze sobą różnego rodzaju powikłania. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to jedno z największych osiągnięć poprzedniego stulecia w dziedzinie chirurgii. Kiedy jest wskazane przeprowadzenie wszczepienia protezy stawu biodrowego? Jakie powikłania niesie ze sobą zabieg i na czym polega?

Endoproteza stawu biodrowego – kiedy jest wskazana?

Najczęstszym wskazaniem do operacji wszczepienia protezy biodra jest choroba zwyrodnieniowa. Jest ona głównie związana z przeciążeniami stawu oraz wiekiem. W wyniku zachorowania chrząstka, która pracuje niczym łożysko zaczyna się wycierać, aż w ostateczności dochodzi do jej zniszczenia.

Innym powodem do wykonania operacji może być reumatyzm. Długo utrzymujący się stan zapalny prowadzi do obrzęków i przerostów, co w konsekwencji skutkuje nieodwracalnymi zmianami w maziówce. Złamanie stawu biodrowego to także bardzo częsta przyczyna problemów, przez które niezbędne jest wykonanie zabiegu. O ile w przypadku młodszych osób z reguły wystarczy złożyć kość na śruby, to w przypadku starszych ludzi konieczne jest przeprowadzenie operacji wszczepienia endoprotezy.

Problemy z biodrem mogą mieć także podłoże genetyczne. Wrodzona wada anatomiczna jest wskazaniem do tego, aby przeprowadzić zabieg. Problemy te nierzadko utrudniają lub uniemożliwiają normalną pracę stawu.

Jak wygląda zabieg wszczepienia endoprotezy?

Przed rozpoczęciem operacji pacjent otrzymuje leki przeciwzakrzepowe. Zazwyczaj jest to antybiotyk oraz heparyna. Pierwszym etapem zabiegu jest odcięcie szyjki kości udowej i pogłębienie panewki miednicy. Następnie umieszczana w niej jest endoproteza udowa oraz miednicza.

Po operacji biodra pacjent otrzymuje przez 6 tygodni leki przeciwzakrzepowe. Podczas rehabilitacji stopniowo aktywowane jest biodro, aż do uzyskania pełnej sprawności. Z reguły proces ten trwa około 6 tygodni.

Jakie mogą pojawić się powikłania?

Operacja wszczepienia protezy stawu biodrowego jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych. Jednak jak w przypadku wielu zabiegów jest obarczona pewnym ryzykiem.

Najczęściej jest zakrzepica żylna, infekcje ran. Rzadko, ale jednak dochodzi do poluzowania się protezy oraz urazów stawu biodrowego. Naprawdę rzadkim przypadkiem jest natomiast wydłużenie lub skrócenie nogi.